W ciągu ostatniej doby w całym kraju policjanci skontrolowali 103 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie.  Uchybienia kwalifikujące się do ukarania stwierdzono w 380 przypadkach.

Jak podała w środę Polska Agencja Prasowa (PAP), rzecznik Komendy Głównej Policji, Mariusz Ciarka poinformował, że ostatniej doby policjanci przeprowadzili 103 tys. kontroli. „Ostatniej doby polscy policjanci sprawdzili ponad 103 tys. osób poddanych przymusowej kwarantannie. W 380 przypadkach, a więc podobnie, jak w dniu wczorajszym, stwierdziliśmy uchybienia w naszej ocenie kwalifikujące się na wdrożenie czynności mających na celu pociągnięcie do odpowiedzialności prawnej w związku z niestosowaniem się do obostrzeń określonych w kwarantannie” – zaznaczył rzecznik.

Zadeklarował także, że policjanci otrzymali około 200 próśb o pomoc w sprawach dotyczących: zakupu żywności, wysłania przesyłek oraz wyniesienia śmieci z domu. „W naszej ocenie nadal wyjątkowo odpowiedzialnie i zdyscyplinowanie poddani kwarantannie podchodzą do obecnej sytuacji. Przypominamy, że te osoby, które naruszają prawo i unikają kwarantanny muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami” – dodał inspektor.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz także: Ministerstwo Zdrowia: 927 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce – 12 ofiar śmiertelnych 

Kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, w przypadku których istniała styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem. Jej czas trwania wynosi 14 dni – nie wolno wówczas opuszczać swojego miejsca zamieszkania.

Jak informuje PAP, wprowadzono także mechanizm zdalnego śledzenia, czy osoba objęta kwarantanną przebywa w domu.

W piątek kary za nieprzestrzeganie kwarantanny zostały podwyższone (z 5 do 30 tys. złotych). Ma to związek z ogłoszeniem stanu epidemii.

pap / portalkomunalny.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz