Norweski parlament przegłosował cięcia pomocy dla Autonomii Palestyńskiej w wysokości około 3,4 miliona dolarów. Posunięcie to ma być odpowiedzią na niepowodzenie władz palestyńskich w „ograniczaniu podżegania do przemocy wobec Żydów” w programie nauczania – poinformował w sobotę Jerusalem Post.

Jak poinformował w sobotę Jerusalem Post, norweski parlament przegłosował obcięcie pomocy dla Autonomii Palestyńskiej o około 3,4 miliona dolarów. Ma to być reakcja na niewystarczające działania Palestyńczyków w kwestii ograniczenia podżegania do przemocy wobec Żydów w programie nauczania.

Ruch został zainicjowany przez Partię Postępu. Wyjaśniając swoją decyzję, posłanka Sylvia Listhaug, zastępca przewodniczącej Partii Postępu, skomentowała: „Program nauczania w palestyńskiej szkole obfituje w nawoływania do przemocy i nienawiści wobec Izraela oraz do gloryfikacji męczeństwa. Jest całkiem jasne, że Norwegia nie może tego poprzeć, dlatego chcemy zmniejszyć tę pomoc”.

Zobacz też: ONZ zagłosował za przyjęciem projektu rezolucji w sprawie państwowości Palestyny

Poseł Geir Toskedal, chadecki członek Komisji Spraw Zagranicznych, zgodził się z tym stwierdzeniem mówiąc: „Od dawna niepokoją nas zarówno podręczniki, jak i programy nauczania na terytoriach palestyńskich. Bardzo ważne jest, aby szkoła skupiała się na pokoju i współpracy ”. To nie pierwszy raz, kiedy Norwegia wstrzymała pieniądze od Autonomii Palestyńskiej z powodu edukacji. W czerwcu minister spraw zagranicznych Ine Eriksen Søreide ogłosiła, że rząd wstrzyma połowę rocznego finansowania ze względu na system edukacji Autonomii Palestyńskiej, chyba że zaprzestanie używania podręczników „nawołujących do przemocy”.

Søreide powiedziała również, że poruszyła tę kwestię na spotkaniu z ministrem edukacji Autonomii Palestyńskiej Marwanem Awartanem 21 maja oraz w lutym z premierem Mohammadem Shtayyeh.

Decyzja ta została podjęta w następstwie raportu wydanego przez Instytut Monitorowania Pokoju i Tolerancji Kulturowej w Edukacji Szkolnej (IMPACT-se), według którego ukazane zostały „przykłady treści w podręcznikach szkolnych”, które „niszczą proces pokojowy i rozwój demokracji w regionie”.

Zobacz też: 13-letni Palestyńczyk zastrzelony podczas protestu, władze Autonomii Palestyny oskarżają izraelskie wojsko

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Komentując decyzję o ponownym wstrzymaniu finansowania z tego tygodnia, dyrektor generalny IMPACT-se, Marcus Sheff, powiedział: „W grudniu ubiegłego roku parlament norweski zagłosował za wstrzymaniem funduszy dla Palestyńczyków do czasu zmiany podręczników. Ta zmiana nie nastąpiła. W tym roku parlament ponownie pokazał swoją odpowiedzialność, popierając cięcia w budżecie pomocy dla Autonomii Palestyńskiej.

„Norwescy prawodawcy z całego spektrum politycznego po prostu nie są usatysfakcjonowani tymi samymi frazesami” – dodał. „Dopóki nienawiść i podżeganie nie zostaną usunięte z podręczników palestyńskich, UE i narody europejskie muszą zwrócić uwagę na przywództwo Norwegii w tej sprawie, przestać być stroną, która codziennie podżega palestyńskie dzieci w wieku szkolnym”.

Zobacz też: Przedstawiciel prezydenta Palestyny: Dla nas pozbycie się Trumpa to zysk

Kresy.pl/JPost

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz