76. rocznica wyzwolenia Auschwitz

27 stycznia 1945 roku został wyzwolony niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Życie straciło w nim ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci.

27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tego dnia w 1945 roku został wyzwolony niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

KL Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady. Życie straciło tu ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci.

Zobacz też: Kongresman skrytykowany za nagranie filmu w komorze gazowej w muzeum KL Auschwitz. „To nie jest scena” [+VIDEO]

“Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy – od 1942 r. – stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) – nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny” – czytamy na stronie Muzeum KL Auschwitz.

“To naród niemiecki zbudował system obozów koncentracyjnych i zagłady, to Niemcy postanowili wyniszczyć naród żydowski, polski i elity innych narodów. Dziś, w 76. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, musimy o tym szczególnie pamiętać – powiedział wicepremier Gliński.

Zobacz też: IPN opublikował nazwiska SS-manów z KL Auschwitz

Zobacz też: Telegrafistka KL Auschwitz – Birkenau jednak nie stanie przed sądem

Kresy.pl/KL Auschwitz/Gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply