Niemiecki producent sprzętu wojskowego Rheinmetall może przygotować dostarczenie do 50 używanych czołgów bojowych Leopard 1 na Ukrainę, poinformował Reuters w poniedziałek powołując się na gazetę Handelsblatt.

Armin Papperger prezes Rheinmetall poinformował w wywiadzie dla gazety Handelsblatt, że konsorcjum może przygotować dostarczenie do 50 używanych czołgów bojowych Leopard 1 na Ukrainę.

Rheinmetall może dostarczyć pierwsze czołgi w ciągu sześciu tygodni, a pozostałe w ciągu kolejnych trzech miesięcy za pośrednictwem swojej spółki zależnej Rheinmetall Italia, jeśli otrzyma zielone światło od niemieckiego rządu, powiedział Papperger.

Papperger zaznaczył, że ukraińscy żołnierze mogą zostać przeszkoleni na Leopardzie 1 w ciągu kilku dni, jeśli są już wykwalifikowanym personelem wojskowym. Handelsblatt poinformował, że politycy niemieckiego rządu koalicyjnego, są otwarci na ewentualną dostawę czołgów Leopard.

„Trzeba być nieco bardziej wyszkolonym do Leoparda 1. Ale jeśli Ukraińcy chcą czołgu, należy znaleźć sposób” – powiedział gazecie Marcus Faber, rzecznik polityki obronnej grupy parlamentarnej Wolnych Demokratów.

Warto przypomnieć, że przewodnicząca komisji obrony niemieckiego Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann, zaproponowała, aby kraje Europy Wschodniej dostarczyły Ukrainie ciężki sprzęt. W zamian państwa miałyby otrzymywać rekompensaty od Niemiec.

„Armia ukraińska musiałaby najpierw zostać przeszkolona w zakresie obsługi czołgów Marder (red. Marder to w rzeczywistości bojowy wóz piechoty). Dlatego proponuję, aby nasi wschodnioeuropejscy partnerzy dostarczyli Ukrainie odpowiednie rodzaje broni” – podała Strack-Zimmermann w poniedziałek dziennikowi „Rheinische Post”.

„Wiele z nich jest produkcji rosyjskiej. Byłyby one natychmiast gotowe do działania i natychmiast nadawałyby się do użytku po stronie Ukrainy. Niemcy następnie rekompensują naszym partnerom oddane uzbrojenie odpowiednimi dostawami” – ogłosiła polityk.

Zobacz też: WNP: nieoficjalnie Polska przekazała Ukrainie „pierwszą partię” 100 czołgów T-72 i „Grady”

Informowaliśmy, że Niemiecki koncern Rheinmetall jeszcze w tym roku mógłby dostarczyć na Ukrainę 35 Marderów. Ukraińcy chcą kupić bojowe wozy piechoty bezpośrednio u niemieckiego producenta.

Początkowo Rheinmetall proponował niemieckim siłom zbrojnym natychmiastowe przekazanie na Ukrainę tych sprawnych Marderów, które już są w ich dyspozycji, a następnie odebranie gotowego sprzętu od producenta. Jednak niemieckie Ministerstwo Obrony sprzeciwiło się temu. Jednocześnie nie oceniono stanu bojowych wozów piechoty oraz konieczności ich przeglądu i konserwacji. Podawaliśmy, że Niemcy odmówiły takiej prośbie ze strony władz Ukrainy, tłumacząc, że obniżyłoby to ich własny potencjał.

Zobacz także: „Dziwna bezczynność Olafa Scholza” – niemieckie media o dostawach broni dla Ukrainy

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz