Grupa ekspertów, w tym 50 emerytowanych oficerów wojskowych i 4 byłych ambasadorów USA w Izraelu, wystosowała apel do prezydenta Donald Trumpa ws. porozumienia nuklearnego z Iranem.

Jak napisano w oświadczeniu skierowanym do Trumpa, „Prezydent Trump powinien utrzymać USA w irańskim porozumieniu nuklearnym. Takie działanie przyniesie znaczne korzyści i wzmocni pozycję Ameryki w kontaktach z Koreą Północną, a także Iranem i pomoże utrzymać wiarygodność słowa i wpływów Ameryki jako światowego lidera. Porzucenie porozumienia nie służy żadnemu bezpieczeństwu narodowemu”.

Narodowa Koalicja na rzecz Powstrzymania Irańskiej Bomby Nuklearnej wymieniła 10 powodów, dla których jej utrzymanie leży w interesie Stanów Zjednoczonych. Eksperci zwracają uwagę na ustalenia inspektorów ONZ, że porozumienie działa; znaczenie zachowania bliskich stosunków z głównymi europejskimi sojusznikami, z których wszyscy popierają porozumienie oraz możliwość osiągnięcia porozumienia nuklearnego z Koreą Północną, która może nie negocjować, jeśli uzna, że Stany Zjednoczone likwidują międzynarodowe zobowiązania.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wśrod sygnatariuszy znaleźli się były dyrektor Narodowej Agencji Bezpieczeństwa i Centralnej Agencji Wywiadowczej, gen. Michael Hayden, były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta George’a H.W. Busha, gen. Brent Scowcroft, senatorowie Richard Lugar i Sam Nunn oraz byli amerykańscy ambasadorowie m.in w Afganistanie, Syrii, Izraelu, Kuwejcie i Libanie.

Oświadczenie zostało opublikowane w obliczu informacji o tym, że prezydent Donald Trumpa zamierza w maju wycofać Stany Zjednoczone ze Wspólnego Wszechstronnego Planu Działania lub JCPOA.

Spekulacje na ten temat nabrały szczególnego znaczenia po nominowaniu Mike’a Pompeo na sekretarza stanu i Johna Boltona na nowego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego. Zarówno Pompeo, jak i Bolton, są znani ze swojej ostrej krytyki JCPOA i niejednokrotnie nawoływali do wycofania się z porozumienia.

Sam prezydent Trump wymienił brak zgodności co do JCPOA jako jeden z powodów dymisji byłego sekretarza stanu, Rexa Tillersona.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Byli pracownicy służb specjalnych: Iran nie jest wiodącym sponsorem terroryzmu

Kresy.pl / New York Times
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz