Grupa ekspertów, w tym 50 emerytowanych oficerów wojskowych i 4 byłych ambasadorów USA w Izraelu, wystosowała apel do prezydenta Donald Trumpa ws. porozumienia nuklearnego z Iranem.

Jak napisano w oświadczeniu skierowanym do Trumpa, „Prezydent Trump powinien utrzymać USA w irańskim porozumieniu nuklearnym. Takie działanie przyniesie znaczne korzyści i wzmocni pozycję Ameryki w kontaktach z Koreą Północną, a także Iranem i pomoże utrzymać wiarygodność słowa i wpływów Ameryki jako światowego lidera. Porzucenie porozumienia nie służy żadnemu bezpieczeństwu narodowemu”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7412.32 PLN    (33.69%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Narodowa Koalicja na rzecz Powstrzymania Irańskiej Bomby Nuklearnej wymieniła 10 powodów, dla których jej utrzymanie leży w interesie Stanów Zjednoczonych. Eksperci zwracają uwagę na ustalenia inspektorów ONZ, że porozumienie działa; znaczenie zachowania bliskich stosunków z głównymi europejskimi sojusznikami, z których wszyscy popierają porozumienie oraz możliwość osiągnięcia porozumienia nuklearnego z Koreą Północną, która może nie negocjować, jeśli uzna, że Stany Zjednoczone likwidują międzynarodowe zobowiązania.

Wśrod sygnatariuszy znaleźli się były dyrektor Narodowej Agencji Bezpieczeństwa i Centralnej Agencji Wywiadowczej, gen. Michael Hayden, były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta George’a H.W. Busha, gen. Brent Scowcroft, senatorowie Richard Lugar i Sam Nunn oraz byli amerykańscy ambasadorowie m.in w Afganistanie, Syrii, Izraelu, Kuwejcie i Libanie.

Oświadczenie zostało opublikowane w obliczu informacji o tym, że prezydent Donald Trumpa zamierza w maju wycofać Stany Zjednoczone ze Wspólnego Wszechstronnego Planu Działania lub JCPOA.

Spekulacje na ten temat nabrały szczególnego znaczenia po nominowaniu Mike’a Pompeo na sekretarza stanu i Johna Boltona na nowego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego. Zarówno Pompeo, jak i Bolton, są znani ze swojej ostrej krytyki JCPOA i niejednokrotnie nawoływali do wycofania się z porozumienia.

Sam prezydent Trump wymienił brak zgodności co do JCPOA jako jeden z powodów dymisji byłego sekretarza stanu, Rexa Tillersona.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Byli pracownicy służb specjalnych: Iran nie jest wiodącym sponsorem terroryzmu

Kresy.pl / New York Times

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz