W niedzielę rozpoczęły się wspólne litewsko-polskie ćwiczenia taktyczne z elementem lotniczym „Brave Griffin 24/II.

Jak poinformował portal LRT, w niedzielę rozpoczęły się wspólne litewsko-polskie ćwiczenia taktyczne z elementem lotniczym „Brave Griffin 24/II. W ćwiczeniach tych wezmą także udział sojusznicy ze Stanów Zjednoczonych i Portugalii.

Jak podaje wojskowa służba prasowa, podczas ćwiczeń 1,5 tys. żołnierzy piechoty i wraz z sojusznikami testują scenariusze obronne w tzw. przesmyku suwalskim zgodnie z dwustronnym litewsko-polskim „Planem Orszy”.

Plan ten został przygotowany w 2022 roku przez dowódców armii litewskiej i polskiej, w większości ma charakter tajny.

Przesmyk Suwalski to około 100-kilometrowy odcinek granicy między Litwą a Polską, graniczący z Obwodem Kaliningradzkim od zachodu i Białorusią od wschodu. Ćwiczenia potrwają do 26 kwietnia.

Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda w Wilnie uczestniczył w szczycie inicjatywy Trójmorza. Przy okazji pobytu w stolicy Litwy, prezydent Polski udzielił wywiadu tamtejszym mediom. Trudno mi sobie wyobrazić sytuację, w której zaatakowana Litwa nie otrzymałaby pomocy od NATO, w tym od Polski. Mówię tu o pomocy wojskowej, wsparciu wojskowym – powiedział Andrzej Duda w wywiadzie dla telewizji LRT.

Duda został zapytany o to, czy gdyby Litwa została zaatakowana, Polska przyszłaby jej na pomoc. “Trudno mi sobie wyobrazić sytuację, w której zaatakowana Litwa nie otrzymałaby pomocy od NATO, w tym od Polski. Mówię tu o pomocy wojskowej, wsparciu wojskowym” – powiedział Andrzej Duda w wywiadzie dla telewizji LRT.

“Krótko mówiąc, polska armia przyjdzie bronić Litwy. Innej sytuacji sobie nie wyobrażam” – stwierdził prezydent. Jak wskazał, złamanie zasady obrony zbiorowej wynikającej z art. 5 traktatu NATO byłoby “katastrofą i faktycznie oznaczałoby upadek Sojuszu”.

Prezydent jednocześnie zaznaczył, że rządy Polski i Litwy muszą rozwiązać kwestie dotyczące zagrażających sytuacji niemilitarnych, w których nie przewiduje się odwołania do art. 5. “Te kwestie muszą być rozstrzygane dwustronnie między naszymi krajami, między naszymi rządami, bo możliwe jest zawarcie porozumienia o wzajemnej pomocy” – wskazał. Dodał, że chodzi o sytuacje “na poziomie zagrożenia”, a nie “na poziomie militarnym”.

Kresy.pl/LRT

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply