Rozpoczęły się dostawy sprzętu z Korei Południowej. Pierwsze 24 armatohaubice K9 zmierzają już do Polski i wkrótce będą służyć w jednostkach na wschodzie kraju – poinformował w środę szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak.

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w środę, że rozpoczęły się dostawy sprzętu z Korei Południowej. “Pierwsze 24 armatohaubice K9 zmierzają już do Polski i wkrótce będą służyć w jednostkach na wschodzie kraju” – napisał na Twitterze. “Kolejne dostawy koreańskiego sprzętu już w drodze do Polski. Pierwsze 10 czołgów K2 niedługo wzmocni wschodnią flankę” – dodał.

Zobacz także: Koreańskie wyrzutnie K239 dla Wojska Polskiego. MON podpisał umowę

Rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek poinformował z kolei, że 19 października na terenie koreańskich zakładów Hyundai Rotem i Hanwha Defense odbyło się uroczyste przekazanie pierwszej partii czołgów K2 Black Panter i haubic K9 Thunder dla Sił Zbrojnych RP. “Niedługo 10 czołgów i 24 haubice zostanie przetransportowanych drogą morską do Polski” – podkreślił.

Zobacz także: Media: Europa zainteresowana uzbrojeniem z Korei Południowej. Wpływ miały polskie zakupy

W sierpniu szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak podpisał umowy wykonawcze na zakup 180 czołgów K2 i 212 armatohaubic K9, warte łącznie 5,77 mld dol. (ok. 27,7 mld zł). Zapewnił, że pierwsze egzemplarze zamówionych pojazdów trafią do Wojska Polskiego jeszcze w tym roku.

Należy zwrócić uwagę, że umowa ramowa zakładała pozyskanie 48 sztuk K9, a w dalszych etapach 624 sztuki K9A1/K9PL, z których część K9A1 miała być produkowana w Korei, a K9A2, od 2026 roku, miały powstawać częściowo w Polsce. Jednak  w pierwszym etapie Polska kupiła aż 212 K9A1, a 460 egzemplarzy K9A2/PL w drugim etapie miałyby być produkowane w Polsce i w Korei.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply