Prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nausėda odwiedzili w czwartek zlokalizowane na przesmyku suwalskim Mobilne Stanowisko Dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny–Wschód. Spotkali się także z żołnierzami Batalionu Logistycznego im. Wielkiego Księcia Witenesa w Mariampolu.

Jak czytamy w komunikacie prasowym, prezydenci Polski i Litwy Andrzej Duda i Gitanas Nausėda odwiedzili w czwartek zlokalizowane na przesmyku suwalskim Mobilne Stanowisko Dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny–Wschód. Spotkali się także z żołnierzami Batalionu Logistycznego im. Wielkiego Księcia Witenesa w Mariampolu.

„Bardzo się cieszę, że mogę tu dziś przywitać Prezydenta Litwy, mojego serdecznego przyjaciela” – powiedział Andrzej Duda podczas wspólnej konferencji. Jak podkreślił, przesmyk suwalski to niezwykle ważne miejsce nie tylko dla Polski i Litwy, ale także dla całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przypomniał, że ten strategiczny, wąski pas ziemi, który łączy Litwę i Polskę, zarazem łączy także Litwę i państwa bałtyckie z pozostałą częścią UE i państw NATO.

Zobacz też: Politico: Najniebezpieczniejsze miejsce na Ziemi znajduje się w Polsce

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5687.39 PLN    (25.85%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„To tu właśnie są obecni żołnierze Sojuszu Północnoatlantyckiego w ramach tego, co nazywamy enhanced Forward Presence, a teraz, od szczytu NATO, będziemy nazywali enhanced Forward Defence – wyjaśnił polski Prezydent.

„Te batalionowe grupy bojowe, stacjonujące dzisiaj tutaj, w części polskiej, i w części litewskiej za granicą, są sojuszniczą gwarancją bezpieczeństwa tego regionu, która będzie wzmacniana – z gotowości w postaci do tej pory 40 000 żołnierzy do gotowości w postaci 300 000 żołnierzy” – mówił Prezydent Duda.

Jak podkreślił, w regionie obecna jest Wielonarodowej Dywizja Północny–Wschód, w tym także wchodząca w jej skład 15. Giżycka Brygada Zmotoryzowana, a także żołnierze z litewskiej zmotoryzowanej brygady piechoty „Żelazny Wilk”. Zwrócił również uwagę na obecność ponad 11 000 żołnierzy amerykańskich w Polsce i zapowiadaną stałą obecność dowództwa V Korpusu Armii USA w Poznaniu.

Zobacz też: Szef dyplomacji Litwy twierdzi, że rosyjski tranzyt ograniczono już w kwietniu

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz