Ukraiński MSZ podał, że kwestia rysunku Cmentarza Orląt na nowym wzorze paszportu była omawiana przez szefów dyplomacji Polski i Ukrainy.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy podało, że zaapelowało do Polski o rozwiązanie „w duchu dobrosąsiedztwa” kwestii motywu Cmentarza Orląt Lwowskich, który może znaleźć się w nowym polskim paszporcie, zaprojektowanym z okazji 100-lecia Niepodległości Państwa Polskiego.MSZ podało, że podczas spotkania szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego w Budapeszcie sprawa była omawiana przez szefów MSZ Polski i Ukrainy, Witolda Waszczykowskiego i Pawło Klimkina.

CZYTAJ TAKŻE: Kresowe motywy w polskich paszportach? GW już boi się reakcji Ukrainy i Litwy

Podczas spotkania rozmawiano głównie na temat bezpieczeństwo regionu w związku z rosyjsko-białoruskimi manewrami Zapad ’17, a także wzmocnienia możliwości obronnych NATO. Wzmocnienie bezpieczeństwa jest kluczowym zadaniem dla regionu wschodniej Europy – powiedział Waszczykowski po spotkaniu z Klimkinem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

MSZ Ukrainy oświadczyło z kolei w komunikacie, rozmowy dotyczyły także wspólnej historii. Strona ukraińska podkreśliła, że idea umieszczenia w nowych polskich paszportach rysunku Cmentarza Orląt we Lwowie wywołuje sprzeczności, i podkreśliła, że konieczne jest rozwiązanie tej kwestii w duchu dobrosąsiedztwa – napisano.

W sierpniu Ukraina oświadczyła, że możliwość umieszczenia w nowym paszporcie grafiki z motywem Cmentarza Orląt jest „nieprzyjaznym krokiem”. Wręczono również notę dyplomatyczną w tej sprawie ambasadorowi Polski Janowi Piekło.

 

Uważamy, że ten projekt jest nieprzyjaznym krokiem, który będzie miał negatywny wpływ na rozwój naszego, prawdziwie przyjaznego, strategicznego partnerstwa ukraińsko-polskiego – zaznaczyła wtedy rzeczniczka MSZ Ukrainy Mariana Beca. Dodała: Po raz kolejny zaznaczamy, że ocena wydarzeń historycznych nie należy do polityków, lecz historyków. Ukraina wypowiada się przeciw upolitycznianiu niektórych historycznych faktów, które jedynie przeszkadzają rozwojowi wzajemnie korzystnego partnerstwa strategicznego między Ukrainą i Polską.

ZOBACZ WIĘCEJ: Kresowe motywy na polskich paszportach. Jest reakcja Litwy i Ukrainy

Pod koniec lipca polskie ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji rozpoczęła kampanię pod nazwą „Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018”. Ma ona na celu wyłonienie motywów, które znajdą się w nowym dokumencie. Wśród propozycji znajduje się Ostra Brama w Wilnie wraz z obrazem Matki Boskiej a także Cmentarz Orląt Lwowskich.

Wiceszef MSZ Litwy Neris Germanas stwierdził wcześniej, że Ostra Brama wraz z obrazem Maryi położona jest terytorium Litwy i jego zdaniem, ich wizerunki nie powinny znajdować się na oficjalnych dokumentach Polski.

Kresy.pl / onet.pl

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Te ziemie zostały Polsce odebrane bez najmniejszej winy Polski (chyba że nieumiejętność ich obrony potraktować jako winę), do tego, do dziś zamieszkane są w dużym procencie przez rdennych Polaków, więc jeżeli dla tych skurwieli to nieprzyjazny krok, to Polska powinna to potraktować jako oficjalną deklarację nieuzasadnionej wrogości.