Organizacja Sieć Informacji o Bezpieczeństwie Żywnościowym (Food Security Information Network – FSIN) opublikowała doroczny raport na temat stanu wyżywienia ludności świata.

Jak wynika z opublikowanego w środę globalnego raportu na temat kryzysów żywnościowych przygotowanego przez FSIN, ekstremalne zdarzenia pogodowe i wstrząsy gospodarcze zwiększyły liczbę osób dotkniętych poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, która wzrosła o 24 mln w porównaniu z 2022 r. Łącznie w roku 2023 ostrego niedostatku żywności doznawało na świecie 282 miliony osób, przytoczyła Al Jazeera.

Raport został przygotowany na zlezenie Organizacji Narodów Zjednoczonych, Unii Europejskiej, niektórych państw i organizacji pozarządowych. Dowodzi, że nie ma perspektywy na poprawę sytuacji żywnościowej na świecie w roku bieżącym.

Rok 2023 był piątym z rzędu rokiem, w którym wzrosła liczba osób dotkniętych poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego – definiowanego jako sytuacja, gdy populacja stoi w obliczu niedostatku żywności zagrażającego życiu lub źródłom utrzymania, niezależnie od przyczyny i czasu trwania. Wzrost głodu w roku ubiegłym nastąpił przede wszystkim w 12 państwach świata.

Więcej obszarów geograficznych doświadczyło „nowych lub nasilonych wstrząsów”, podczas gdy nastąpiło „wyraźne pogorszenie kluczowych kontekstów kryzysu żywnościowego, takich jak w Sudanie i Strefie Gazy” – powiedział Fleur Wouterse, zastępca dyrektora biura ds. sytuacji nadzwyczajnych w Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) – poinformowała agencja informacyjna AFP.

Maximo Torero, główny ekonomista FAO, powiedział Al Jazeerze, że zapewnienie pomocy humanitarnej to nie tylko kwestia zasobów, ale także dostępu. „Jeśli dzisiaj główną przyczyną głodu jest konflikt, utrudnia to dostęp, ponieważ musimy zapewnić bezpieczeństwo agencjom humanitarnym, a to zwiększa koszty logistyki” – powiedział Torero. „Dlatego dziś obserwujemy znaczną lukę w finansowaniu, aby móc reagować na te kryzysy” – dodał.

W zeszłym roku około 700 tys. ludzi, w tym 600 tys. w Gazie, było na skraju głodu, a od tego czasu liczba ta na ogarniętym wojną terytorium Palestyny ​​wzrosła jeszcze bardziej do 1,1 miliona. W palestyńskiej eksklawie oblężonej przez Izraelczyków odnotowano już przypadki śmierci głodowej.

Od czasu pierwszego raportu Globalnej Sieci Przeciwko Kryzysom Żywnościowym za rok 2016 liczba osób cierpiących na brak bezpieczeństwa żywnościowego wzrosła ze 108 milionów do 282 milionów, podsumowała Al Jazeera.

aljazeera.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply