Prezydent Iranu Hassan Rouhani wezwał środę Rosję i Chiny do przeciwstawienia się amerykańskim wysiłkom na rzecz rozszerzenia embarga na broń nałożonego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ na Teheran, które wygasa w październiku – poinformował Middle East Monitor.

Jak poinformował portal Middle East Monitor, irański prezydent Hassan Rouhani wezwał w środę Rosję i Chiny do podjęcia działań w celu zatrzymania amerykańskich żądań o rozszerzenie embarga na broń Rady Bezpieczeństwa ONZ. Sankcje wygasają w październiku.

„Chcemy, aby czterech [innych] stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ przeciwstawiło się Stanom Zjednoczonym z korzyścią dla świata. W szczególności spodziewamy się, że nasze dwa przyjazne kraje, Rosja i Chiny, staną w obliczu tego spisku ”- poinformował Rouhani podczas spotkania rządu.

Irański prezydent dodał, że jego kraj zwiększył swoje zdolności obronne mimo nałożonego embarga, mówiąc: „Ameryka nie odniesie sukcesu, zwiększymy nasze zdolności obronne, tak jak robiliśmy to nawet pod sankcjami”.

Na początku tego tygodnia rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow odrzucił amerykańskie starania o przedłużenie embarga na broń dla Iranu, podkreślając, że Ameryka nie ma prawa wykorzystywać rezolucji ONZ zatwierdzającej porozumienie nuklearne z 2015 roku, po tym jak USA wycofało się z umowy.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo informował wcześniej, że przedłużenie embarga na broń wobec Iranu jest najwyższym priorytetem dla Stanów Zjednoczonych.

Jeszcze tydzień temu, podczas wymiany więźniów między Iranem i Stanami, prezydent Trump sygnalizował możliwość dojścia do porozumienia między krajami.

Minister spraw zagranicznych Iranu Javad Zarif, oskarżył prezydenta Stanów Zjednoczonych, że porozumienie zostało osiągnięte mimo starań Trumpa, a nie dzięki nim. Przypomniał również, że Stany Zjednoczone zdecydowały się jednostronnie wyjść z porozumienia nuklearnego. Minister namawiał prezydenta do podjęcia kroków w celu przywrócenia umowy.

Kresy.pl/MEM

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply