Prezydent Iranu Hassan Rouhani wezwał środę Rosję i Chiny do przeciwstawienia się amerykańskim wysiłkom na rzecz rozszerzenia embarga na broń nałożonego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ na Teheran, które wygasa w październiku – poinformował Middle East Monitor.

Jak poinformował portal Middle East Monitor, irański prezydent Hassan Rouhani wezwał w środę Rosję i Chiny do podjęcia działań w celu zatrzymania amerykańskich żądań o rozszerzenie embarga na broń Rady Bezpieczeństwa ONZ. Sankcje wygasają w październiku.

„Chcemy, aby czterech [innych] stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ przeciwstawiło się Stanom Zjednoczonym z korzyścią dla świata. W szczególności spodziewamy się, że nasze dwa przyjazne kraje, Rosja i Chiny, staną w obliczu tego spisku ”- poinformował Rouhani podczas spotkania rządu.

Irański prezydent dodał, że jego kraj zwiększył swoje zdolności obronne mimo nałożonego embarga, mówiąc: „Ameryka nie odniesie sukcesu, zwiększymy nasze zdolności obronne, tak jak robiliśmy to nawet pod sankcjami”.

Na początku tego tygodnia rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow odrzucił amerykańskie starania o przedłużenie embarga na broń dla Iranu, podkreślając, że Ameryka nie ma prawa wykorzystywać rezolucji ONZ zatwierdzającej porozumienie nuklearne z 2015 roku, po tym jak USA wycofało się z umowy.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo informował wcześniej, że przedłużenie embarga na broń wobec Iranu jest najwyższym priorytetem dla Stanów Zjednoczonych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jeszcze tydzień temu, podczas wymiany więźniów między Iranem i Stanami, prezydent Trump sygnalizował możliwość dojścia do porozumienia między krajami.


Minister spraw zagranicznych Iranu Javad Zarif, oskarżył prezydenta Stanów Zjednoczonych, że porozumienie zostało osiągnięte mimo starań Trumpa, a nie dzięki nim. Przypomniał również, że Stany Zjednoczone zdecydowały się jednostronnie wyjść z porozumienia nuklearnego. Minister namawiał prezydenta do podjęcia kroków w celu przywrócenia umowy.

Kresy.pl/MEM
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz