Donald Trump nakłada sankcje na Międzynarodowy Trybunał Karny

Prezydent Donald Trump ogłosił nałożenie sankcji na urzędników Międzynarodowego Trybunału Karnego prowadzących dochodzenie w sprawie nadużyć Izraelczyków w stosunku do Palestyńczyków – poinformował w czwartek Middle East Eye.

Jak poinformował w czwartek portal Middle East Eye, Donald Trump ogłosił nałożenie sankcji na członków Międzynarodowego Trybunału Karnego, którzy badają ewentualne zbrodnie wojenne popełnione na terenie Autonomii Palestyny. Podkreślił, że trybunał z siedzibą w Hadze nie ma „jurysdykcji nad personelem Stanów Zjednoczonych i niektórych jego sojuszników”.

Nakaz wykonawczy podpisany przez Trumpa w czwartek zamraża wszelkie zasoby śledczych trybunału w USA i zakazuje im oraz członkom ich najbliższej rodziny wjazdu do kraju.

Zobacz też: Pompeo straszy Międzynarodowy Trybunał Karny „konsekwencjami” w razie kontynuacji postępowania przeciw Izraelowi

Dekret nie wymienia nazwy Izraela, ale wielokrotnie stwierdza, że ​​sankcje mają na celu ochronę amerykańskich „sojuszników”, którzy nie są stronami statutu rzymskiego, ustanowionego przez sąd w 1998 r.

Sekretarz stanu Mike Pompeo wyjaśnił później w czwartek, że zarządzenie dotyczy również Izraela, mówiąc, że Waszyngton jest poważnie zaniepokojony zagrożeniem, jakie sąd stanowi dla sojusznika USA na Bliskim Wschodzie. „Trybunał już groził Izraelowi dochodzeniem w sprawie tak zwanych zbrodni wojennych popełnionych przez jego siły i personel na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy” – informował w oświadczeniu Pompeo.

Zobacz też: Trybunał w Hadze zbada domniemane zbrodnie wojenne Izraela. Netanjahu: to antysemityzm

„Biorąc pod uwagę solidny cywilny i wojskowy system prawny Izraela oraz dobre wyniki w dochodzeniach i ściganiu przestępstw przez personel wojskowy, jasne jest, że sąd umieszcza Izrael na swoich celownikach wyłącznie w celach czysto politycznych. To kpina ze sprawiedliwości”.

Pompeo powiedział, że sankcje będą nakładane na poszczególnych urzędników sądowych w poszczególnych przypadkach. Waszyngton po raz pierwszy nałożył ograniczenia wizowe na urzędników trybunału w Hadze w marcu ubiegłego roku.

Zobacz też: Trybunał w Hadze chce zbadać zbrodnie wojenne na terytoriach palestyńskich. Izrael oburzony

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Premier Izraela Benjamin Netanjahu z zadowoleniem przyjął sankcje USA wobec Międzynarodowego Trybunału Karnego.

„Trybunał ma obsesję na punkcie prowadzenia polowań na czarownice przeciwko Izraelowi, Stanom Zjednoczonym i innym demokracjom, które szanują prawa człowieka, jednocześnie przymykając oko na największe na świecie naruszenia prawa człowieka, w tym na reżim terrorystyczny w Iranie” – przekonywał Netanjahu.

Izraelska gazeta Haaretz poinformowała, że administracja Trumpa koordynowała czwartkową decyzję z władzami izraelskimi.

Kresy.pl/Middle East Eye

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz