Premier Izraela Benjamin Netanjahu oskarżył o antysemityzm Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze po tym, jak ten postanowił zbadać domniemane zbrodnie wojenne na terytoriach palestyńskich, które miały dotyczyć m.in. działań izraelskich w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu.

Netanjahu wysunął zarzut antysemityzmu w przemówieniu pod Ścianą Płaczu podczas uroczystości rozpoczynających święto Chanuki. Przywódca Likudu będzie walczyć o przetrwanie polityczne w nadchodzących marcowych wyborach – ewentualna przegrana może oznaczać skazanie go za korupcję.

„Nowe podejrzenia rzucane są przeciwko narodowi żydowskiemu – antysemickie podejrzenia Międzynarodowego Trybunału Karnego, które sugerują nam, że my, Żydzi stojący tutaj przy tej Ścianie, w tym mieście, w tym kraju, nie mamy prawa mieszkać tutaj i robiąc to, popełniamy zbrodnię wojenną. Czysty antysemityzm” – cytuje słowa Netanjahu agencja Reuters.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

20 grudnia główna prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Fatou Bensouda poinformowała o otwarciu śledztwa w sprawie domniemanych zbrodni wojennych na terytoriach palestyńskich. Wyjaśniła, że chodzi o okupowane przez Izrael terytoria Zachodniego Brzegu Jordanu, wschodniej Jerozolimy i w Strefie Gazy. MTK badał tę sprawę od 2015 roku, gdy została ona zgłoszona przez Palestyńczyków.

Czytaj więcej: Trybunał w Hadze chce zbadać domniemane zbrodnie wojenne na terytoriach palestyńskich. Izrael oburzony

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na początku grudnia prokurator generalny Izraela złożył wniosek do Knessetu o uchylenie immunitetu Benjaminowi Netanjahu w związku z oskarżeniem o popełnienie przestępstw korupcyjnych. W sprawie zeznało około 333 świadków, w tym wielu zamożnych przyjaciół i byłych współpracowników polityka.

Wniosek nie trafił jednak pod obrady, gdyż zgodnie z izraelskim prawem, wcześniej powinien zostać poddany dyskusji wśród komisji parlamentarnej. Ta jednak nie została sformowana, gdyż po wrześniowych wyborach żadna z partii nie zdołała utworzyć rządu koalicyjnego, do którego wymagana jest liczba 61 mandatów. Centrolewicowa partia Benny’ego Gantza – głównego przeciwnika Netanjahu – zdobyła 33 mandaty, zaś Likud uzyskał o jeden mandat mniej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

12 grudnia ogłoszono fiasko rozmów mających na celu sformowanie nowego rządu koalicyjnego, w związku z czym na marzec rozpisano kolejne wybory parlamentarne. Są one jedynym ratunkiem urzędującego premiera, który aby uniknąć skazania, musi je wygrać.

Przeczytaj: Reporterzy bez granic oskarżają Izrael o zbrodnie wojenne

Czytaj także: Izrael winny zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości? Raport ONZ ws. protestów w Strefie Gazy

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz