Resort obrony w odpowiedzi na interpelacje poselskie podał informacje dotycząca postępów realizacji programów pozyskania śmigłowców wielozadaniowych kr. Perkoz, śmigłowców szturmowych kr. Kruk, a także wielozadaniowych morskich śmigłowców pokładowych kr. Kondor.
Na początku czerwca wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz w odpowiedzi na interpelację posła PO Konrada Frysztaka ws. zakupu przez MON wielozadaniowych śmigłowców dla polskiej armii zwrócił uwagę, że opublikowano już informację o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego dla zadania wielozadaniowy śmigłowiec wsparcia kryptonim „Perkoz”.
Przypomnijmy, że w miniony piątek Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że do dialogu technicznego dotyczącego programu wielozadaniowego śmigłowca „Perkoz” zgłosiło się dwunastu oferentów, m.in. PGZ, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Airbus Helicopters, Bell Textron, Boeing Company oraz Polskie Zakłady Lotnicze. Spośród przedstawionych podmiotów Inspektorat Uzbrojenia wybierze grupę, która otrzyma szczegółowe RFI i zaproszenie do dialogu. Przewidziano go na okres od lipca do grudnia bieżącego roku.
W swojej odpowiedzi wiceminister Skurkiewicz napisał też, że koszty pozyskania śmigłowców zostaną określone w opracowywanych dokumentach wynikowych Fazy Analityczno-Koncepcyjnej, tj. w Studium Wykonalności. „Zabezpieczenie infrastruktury na potrzeby użytkowania śmigłowców będą realizowane w ramach wydzielonych środków finansowych z planu inwestycji budowlanych, po ustaleniu docelowych dyslokacji statków powietrznych i związanych z tym potrzeb”.
Wiceszef MON poinformował też, że szczegółowe dane dotyczące liczby planowanych do wycofania śmigłowców w poszczególnych latach zostaną określone w opracowywanym „Planie Eksploatacji 2021-2035″. Ponadto, trwają analizy ws. sposobu zaspokojenia potrzeb Sił Zbrojnych RP w zakresie modernizacji śmigłowców W-3 Sokół. Obecnie na wyposażeniu polskich wojsk znajduje się 69 takich maszyn.
Wcześniej Skurkiewicz odpowiedział na interpelację posłanki PO, Joanny Muchy, informując, że w ramach realizacji umowy ze stycznia ub. roku do Sił Zbrojnych RP przekazano cztery śmigłowce S-70i przeznaczone do prowadzenia powietrznych operacji specjalnych. Wartość umowy to 683,4 mln zł. Ponadto, w kwietniu 2019 roku zawarto umowę ws. dostawy czterech śmigłowców AW 101 do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP), dodatkowo wyposażonych w sprzęt medyczny do prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych CSAR (wartość umowy 1,6 mld zł).
Wiceminister odniósł się też do pytań ws. postępów w programie pozyskania śmigłowców uderzeniowych, kryptonim Kruk. Poinformował, że w MON trwa faza analityczno-koncepcyjna w tej kwestii. Podobnie jest z programem Kondor, dotyczącym pozyskania wielozadaniowych morskich śmigłowców pokładowych, które mają zastąpić maszyny Kaman SH-2G Super Seasprite. Dodał, że terminy oraz sposób pozyskania obu typów śmigłowców zostaną określone po zakończeniu fazy analityczno-koncepcyjnej.
Program Perkoz dotyczy zakupu dla Wojska Polskiego 32 lekkich lub średnich śmigłowców wielozadaniowych, mających zastąpić obecnie eksploatowane Mi‑2 (w linii jest około 60 tych maszyn), a także uzupełnić potencjał W-3 Sokół lub zastąpić go w wersjach specjalnych, takich jak latające stanowisko dowodzenia czy maszyna rozpoznawcza. Ponadto, Perkoz ma pełnić także rolę śmigłowca szkolno-treningowego oraz wsparcia pola walki. Z tego względu powinien móc zabrać na pokład do pięciu w pełni uzbrojonych żołnierzy lub 1000 kg ładunku.
Trzy lata temu pisaliśmy, że większy priorytet nadawany został temu postępowaniu, niż sprawie pozyskania cięższych maszyn uderzeniowych w ramach programu „Kruk”. Miało to wynikać z tego, że według MON to dla maszyn Mi-2 i Sokół w pierwszej kolejności zaczną się kończyć resursy.
Przeczytaj: Kruk i Perkoz – kolejne postępowania ws. śmigłowców dla polskiej armii
W lutym br. pisaliśmy, że PGZ i Bell Textron Inc. podpisały list intencyjny o współpracy przy programie pozyskania śmigłowców uderzeniowych „Kruk”. W razie wyboru oferowanych przez Bell maszyn AH-1Z Viper, w Polsce mogłoby powstać centrum ich utrzymania, napraw, modyfikacji i modernizacji. W marcu 2016 r. informowaliśmy o ofercie Bell w ramach programu „Kruk”, dotyczącego zakupu ok. 32 śmigłowców uderzeniowych.
sejm.gov.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!