W Kazaniu, stolicy rosyjskiego Tatarstanu , sąd skazał na karę więzienia założyciela organizacji Tatarski Front Patriotyczny „Ałtyn Urda”, Danisa Sawargli.

Kazański sąd uznał Sawarglego za winnego chuligaństwa, pobicia skutkującego lekkim uszkodzeniem ciała oraz wzbudzania nienawiści na tle narodowościowym i ekstremizm. Za popełnienie tych przestępstw tatarski aktywista spędzi w kolonii karnej następne trzy lata. Safargli przebywa już w areszcie tymczasowym, został zatrzymany po tym gdy uderzył swoją ciężarną żonę. Już w areszcie usłyszał dodatkowe zarzuty.Podstawą dla zarzutów o wzbudzenie nienawiści na tle narodowościowym były wpisy Safarglego na popularnym rosyjskim portalu społecznościowym VKontakte. W 15 wpisach działacz w karalny sposób wypowiadał się o osobach rosyjskiej narodowości, prawosławnych, państwie rosyjskim, także w kontekście sytuacji na, anektowanym przez Rosję, Krymie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Tatarski Front Patriotyczny „Ałtyn Urda”, którym kierował Safargli, został zarejestrowany w 2012 roku jako organizacja społeczno-religijna. Wcześniej aktywiści przez kilka lat działali nieformalnie. Wśród swoich celów organizacja stawia „podtrzymywanie i rozwój narodu tatarskiego” i „zjednoczenie wszystkich etnicznych grup narodu tatarskiego w ramach wspólnej ideologii”, pisze Interfax. Wzorem dla działaczy ruchu, jak wskazuje nazwa ruchu, było historyczne imperium Złotej Ordy.

interfax.ru/kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz