W Kazaniu, stolicy rosyjskiego Tatarstanu , sąd skazał na karę więzienia założyciela organizacji Tatarski Front Patriotyczny „Ałtyn Urda”, Danisa Sawargli.

Kazański sąd uznał Sawarglego za winnego chuligaństwa, pobicia skutkującego lekkim uszkodzeniem ciała oraz wzbudzania nienawiści na tle narodowościowym i ekstremizm. Za popełnienie tych przestępstw tatarski aktywista spędzi w kolonii karnej następne trzy lata. Safargli przebywa już w areszcie tymczasowym, został zatrzymany po tym gdy uderzył swoją ciężarną żonę. Już w areszcie usłyszał dodatkowe zarzuty.

Podstawą dla zarzutów o wzbudzenie nienawiści na tle narodowościowym były wpisy Safarglego na popularnym rosyjskim portalu społecznościowym VKontakte. W 15 wpisach działacz w karalny sposób wypowiadał się o osobach rosyjskiej narodowości, prawosławnych, państwie rosyjskim, także w kontekście sytuacji na, anektowanym przez Rosję, Krymie.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Wesprzyj nas.

Tatarski Front Patriotyczny „Ałtyn Urda”, którym kierował Safargli, został zarejestrowany w 2012 roku jako organizacja społeczno-religijna. Wcześniej aktywiści przez kilka lat działali nieformalnie. Wśród swoich celów organizacja stawia „podtrzymywanie i rozwój narodu tatarskiego” i „zjednoczenie wszystkich etnicznych grup narodu tatarskiego w ramach wspólnej ideologii”, pisze Interfax. Wzorem dla działaczy ruchu, jak wskazuje nazwa ruchu, było historyczne imperium Złotej Ordy.

interfax.ru/kresy.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz