Zawalił się dach dawnego klasztoru kapucynów w Olesku [+FOTO]

W piątek zawaliła się znaczna część dachu dawnego klasztoru kapucynów w Olesku. Jak podano, nie nadaje się do remontu, lecz do wymiany. W zabytkowym budynku znajdują się magazyny zbiorów zamku w Olesku.

Pod koniec października ub. roku pisaliśmy o poważnych problemach dotyczących stanu zachowania byłego klasztoru kapucynów w Olesku, w którym obecnie znajdują się magazyny zbiorów zamku w Olesku. Łarysa Woznicka-Razinkowa, była dyrektorka Lwowskiej Galerii Sztuki, szefowa Stowarzyszenia Restauratorów Lwowszczyzny zwróciła wówczas uwagę na opłakany stan dachu byłego klasztoru.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Niestety, sytuacja uległa od tamtego czasu znacznemu pogorszeniu. Jak poinformowało na swoim profilu facebookowym biuro podróży Lviv Travel, w piątek zawaliła się znaczna część dachu dawnego klasztoru. Z zamieszczonych zdjęć wynika, że fragment pokrycia dachowego dawnego kościoła klasztornego uległ całkowitemu zniszczeniu. Runęła także więźba dachowa. Podano też, że według władz stan budowli jest na tyle awaryjny że dach nie nadaje się do remontu, tylko do wymiany.

O sprawie piszą też ukraińskie media. Lokalny portal vbusk.com pisze, że Lwowska Narodowa Galeria Sztuki potwierdziła informację o zawaleniu się dachu. Poinformowano, że nikt nie został ranny, a przechowywane na miejscu eksponaty nie ucierpiały. Badane są okoliczności zdarzenia. Według portalu, prace nad likwidacją szkód i zabezpieczaniem muzealiów prowadzone są przez „osoby postronne”.

„Na dziś kwestią nie jest odbudowanie części dachu, która się zawaliła, ale jego całkowita wymiana” – podała Galeria, cytowana przez serwis ZiK. Dodano, że patrząc na przyczynę problemów, żeby zabezpieczyć się przed podobnymi sytuacjami w przyszłości i dotrzymać kroku zmianom w obecnych czasach, zamki w Olesku, Podhorcach i Złoczowie powinny przejść pod zarząd ministerialny.

Woznicka-Razinkowa kilka miesięcy temu przypomniała, że minęło 45 lat od otwarcia muzeum „Oleski Zamek”, a zabytek popada w ruinę. Według niej największy problem dotyczy przeciekania dachu magazynu zbiorów muzeum, czyli dawnego klasztoru kapucynów. Mówiła m.in., że z dachu „dawno zleciała” dachówka, a gniazda robią sobie tam ptaki.

Dodajmy, że Łarysa Woznicka-Razinkowa jest córką Borysa Woznickiego, nieżyjącego już ukraińskiego historyka sztuki, który w latach 60. ubiegłego wieku przyczynił się do uratowania wielu dzieł sztuki rozproszonych w opuszczonych zabytkach na zachodzie sowieckiej Ukrainy a także do rozpoczęcia odbudowy licznych zabytków.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński polityk: oddajmy Polsce zamki w Olesku i w Podhorcach

W marcu 2019 roku lwowska rada obwodowa przekazała zamki w Olesku, Złoczowie i Podhorcach oraz wieżę obronną w Pietniczanach ukraińskiemu państwu. Miejscowy samorząd nie radził sobie z utrzymaniem tych zabytków. Szef państwowej administracji obwodu Markijan Malski mówił w październiku minionego roku, że pracuje nad tym, by ukraińskie państwo „zwracało więcej uwagi na kwestię zamków”. Malski rozmawiał na ten temat z prezydentem Zełenskim.

PRZECZYTAJ: Ukraina: zawaliła się ściana ulubionego zamku Jana III Sobieskiego [+FOTO]

zik.ua / vbusk.com / Facebook.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz