Ukraińska restaurator bije na alarm: b. klasztor kapucynów w Olesku popada w ruinę

Łarysa Woznicka-Razinkowa, była dyrektorka Lwowskiej Galerii Sztuki, szefowa Stowarzyszenia Restauratorów Lwowszczyzny zwróciła uwagę na opłakany stan dachu byłego klasztoru kapucynów w Olesku, w którym obecnie znajdują się magazyny zbiorów zamku w Olesku.

Jak pisze Lwiwśkyj Portał (portal.lviv.ua) Woznicka-Razinkowa opowiedziała o opłakanym stanie oleskiego zabytku podczas posiedzenia tzw. okrągłego stołu „Jak zachować pamiątki kulturowego dziedzictwa na terytorium obwodu lwowskiego”, który odbył się 28 października br.

Woznicka-Razinkowa przypomniała, że minęło 45 lat od otwarcia muzeum „Oleski Zamek” a zabytek popada w ruinę. Według niej największy problem jest związany z przeciekaniem dachu magazynu zbiorów muzeum (czyli dawnego klasztoru kapucynów).

„Największym problemem na zamku w Olesku jest dach magazynu, który został częściowo przykryty gontem i dachówką, która dawno zleciała, a wrony robią tam gniazda. Ten problem był wielokrotnie podnoszony. Nawet jeździli i robili kolejną dokumentację wszystkich tych obiektów. Ale jak dotąd nic nie zostało zrobione: magazyny zbiorów ciekną. A to po prostu nieszczęście, ponieważ jest tam 2000 eksponatów tylko rzeźby drewnianej, nie wspominając o malarstwie i innych dziełach sztuki” – cytuje jej słowa Lwiwśkyj Portał.

Według portalu w marcu br. lwowska rada obwodowa przekazała zamki w Olesku, Złoczowie i Podhorcach oraz wieżę obronną w Pietniczanach ukraińskiemu państwu. Miejscowy samorząd nie radził sobie z utrzymaniem tych zabytków. Szef państwowej administracji obwodu Markijan Malski mówił kilka dni temu, że pracuje nad tym, by ukraińskie państwo „zwracało więcej uwagi na kwestię zamków”. Malski rozmawiał na ten temat z prezydentem Zełenskim.

PRZECZYTAJ: Ukraina: zawaliła się ściana ulubionego zamku Jana III Sobieskiego [+FOTO]

Łarysa Woznicka-Razinkowa jest córką Borysa Woznickiego, nieżyjącego już ukraińskiego historyka sztuki, który w latach 60. ubiegłego wieku przyczynił się do uratowania wielu dzieł sztuki rozproszonych w opuszczonych zabytkach na zachodzie sowieckiej Ukrainy a także do rozpoczęcia odbudowy licznych zabytków.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraiński polityk: oddajmy Polsce zamki w Olesku i w Podhorcach

Kresy.pl / portal.lviv.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz