Szybko postępujące prace legislacyjne nad programem „500 +” nie umknęły uwadze europejskich urzędników. Komisja Europejska wieszczy krach spowodowany wprowadzeniem sztandarowego projektu Prawa i Sprawiedliwości.

Komisja Europejska przewiduje zwiększenie deficytu budżetowego Polski w 2017 r. do 3,4 proc. produktu krajowego brutto. To oznacza przekroczenie dopuszczalnego w Unii limitu 3 proc. PKB. Powód: nowe zasiłki dla dzieci – czytamy na pierwszej stronie „Rzeczpospolitej”.

Jak wynika z przedstawionych we czwartek prognoz gospodarczych dla 28 państw UE, w pierwszym niepełnym roku funkcjonowania program 500+ będzie kosztował budżet państwa 0,9 proc. PKB. W kolejnym, 2017 r., już 1,2 proc. PKB. KE podkreśla, że nie znajduje w zapowiedziach rządu sposobów finansowania tej inicjatywy.

Resort finansów uspokaja Brukselę zapewniając, że nie zamierza przekroczyć limitu 3 proc. PKB. Na razie eurokraci nie planują wysyłać formalnych ostrzeżeń, jednak z pewnością będzie ze zwielokrotnioną uwagą obserwować stan polskich finansów.

Program „Rodzina 500+” przewiduje wprowadzenie świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko; w przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) – również na pierwsze dziecko.

Pch24.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz