Progi dochodowe w programie 500 plus? Ministerstwo Finansów zaprzecza

Wiceminister finansów powiedział w wywiadzie, że w programie Rodzina 500 plus „rzeczywiście mogłyby być” progi dochodowe, ograniczające przyznawanie tego świadczenia. Ministerstwo Finansów zaprzecza temu i twierdzi, że nie pracuje nad takimi rozwiązaniami ani ich nie planuje.

Jak pisaliśmy, w niedawnej rozmowie z serwisem Gazeta.pl, wiceministra finansów Artura Soboniazapytano o kryteria dochodowe w programach socjalnych, które mogłyby wpłynąć na zmniejszenie wydatków z budżetu. Dopytywany, czy progi dochodowe mogą zostać wprowadzone przy przyznawaniu świadczeń 500 plus, wiceminister nie wykluczył takiej możliwości.

– W programie 500 plus rzeczywiście takie progi mogłyby być. Warto o tym rozmawiać. Rozmawiamy na temat różnych scenariuszy, gdyż sytuacja zewnętrzna jest teraz ekstremalnie trudna – powiedział Soboń. W mediach pojawiły się twierdzenia, iż 500 plus mieliby otrzymywać najbardziej potrzebujący, jak opiekunowie bez pracy lub najmniej zarabiający, jednak bez podania źródła tych przewidywań.

 

W czwartek do sprawy oficjalnie odniosło się Ministerstwo Finansów, które oświadczyło, iż „nie prowadzi prac nad zmianami w zasadach funkcjonowania programów socjalnych, w tym m.in. w rządowym programie Rodzina 500+”.

„Nie pracujemy nad wprowadzeniem progów dochodowych ani nie planujemy prowadzenia takich prac w programie Rodzina 500 plus, jak sugerują niektóre media” – twierdził cytowany w komunikacie dla PAP wiceminister Soboń. „Jak wielokrotnie mówiłem: rząd nie zejdzie z drogi aktywnej i ambitnej polityki społecznej, pomocy rodzinie i wsparcia potrzebujących” – dodał. Zapewnił też, że zarówno w tegorocznym, jak i przyszłorocznym budżecie są zabezpieczone pieniądze na ten cel.

Resort finansów przypomniał też, że w rządowym projekcie ustawy budżetowej na 2023 rok zapewnione zostały środki na kluczowe programy społeczne z zakresu wspierania rodziny, w tym na program „Rodzina 500 plus”.

Wiadomo zarazem, że rząd mimo rosnących cen nie przewiduje waloryzacji tego świadczenia. W sierpniu minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg powiedziała, że w tym roku waloryzacja nie jest w planie. Samo świadczenie przez lata wyraźnie straciło na realnej wartości. Według niektórych szacunków, obecnie „500 plus” to de facto około „380 plus”, a gdyby przywrócić świadczeniu pierwotną wartość, musiałoby ono wzrosnąć do 650 zł.

Przeczytaj: Polska finansuje 500 plus na Ukrainie. Rząd nie zamierza przeciwdziałać

Czytaj również: Większość Polaków przeciw przyznawaniu świadczeń socjalnych Ukraińcom

PAP / Bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply