Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze wszczęło dochodzenie ws. zniknięcia pewnych materiałów dowodowych dotyczących strzelanin podczas kijowskiego Majdanu na przełomie 2013/2014 roku. Podobne postępowanie rozpoczęła wcześniej prokuratura generalna.

W środę dyrektor ukraińskiego Państwowego Biura Śledczego (SBI/DBR) Roman Truba powiedział, że Biuro bada sprawę zniknięcia pewnych materiałów dowodowych, dotyczących EuroMajdanu, nazywanego na Ukrainie „Rewolucją Godności”. Według agencji Unian chodzi o dowody w sprawie strzelanin na Majdanie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

– Państwowe Biuro Śledcze prowadzi dochodzenie ws. bezprawnych działań dotyczących utraty akt będących częścią postępowań karnych – powiedział Truba. Zapewnił, że śledczy ujawnią wszelkie okoliczności tej sprawy.

Dyrektor Biura dodał też, że wyznaczy szefa nowej jednostki, która zajmie się zbadaniem sprawy zaginionych akt. – Co do spraw dotyczących Majdanu, to zdaję sobie sprawę z delikatności tej sprawy. Minęło sześć lat. Chciałbym zobaczyć rezultaty pracy śledczych, akty oskarżenia, wysłane do sądu. Nie do SBI, ale do sądu. Dużo czasu upłynęło, w którym powinny były zapaść określone decyzje – powiedział.

Truba zapewnił też, że po przekazaniu śledztw dotyczących strzelanin i ofiar Majdanu do Biura, nie zostaną one zamknięte. Powiedział, że tydzień wcześniej powołał w strukturach SBI nową jednostkę, której śledczy są gotowi do kontynuowania śledztw.

– Nowy zespół i nowe analizy śledztw… Dla mnie to nie może być kolejne 6 lat. Nie chcę, żebyśmy badali to przez kolejne sześć lat. Chciałbym stworzyć listę pytań, które zadają eksperci i opinia publiczna odnośnie śledztwa i dostarczyć na nie odpowiedzi – zaznaczył Truba.

Przypomnijmy, że w piątek dyrektor Państwowego Biura Śledczego Roman Truba poinformował, że tzw. spraw Majdanu jest 114. Decyzją nowych ukraińskich władz trafiły one z Prokuratury Generalnej (GPU) do SBI/DBR. Od 1 listopada br. inwentaryzowała je specjalnie utworzona komisja. Według Truby śledztwa zostaną teraz rozdzielone pomiędzy DBR, policję, Narodowe Biuro Antykorupcyjne (NABU) oraz Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Większością zajmie się Biuro Śledcze.

W ubiegłym tygodniu szef Prokuratury Generalnej Rusłan Riaboszapka ujawnił, że w GPU toczy się służbowe dochodzenie w sprawie zaginięcia niektórych dowodów. Dotyczy ono „zniknięcia” dwóch tomów akt. Ponadto według prokuratora generalnego niektóre dowody, nazwane przez niego „nośnikami informacji”, są uszkodzone i „nie można ich odtworzyć”. Jak stwierdził w mediach społecznościowych dr Iwan Kaczanowski z Uniwersytetu w Ottawie badający wydarzenia na Majdanie, chodzi najpewniej o nagrania wideo.

Jak informowaliśmy, w październiku br. Riaboszapka odsunął od śledztw ws. Majdanu szefa zarządu śledztw specjalnych GPU Serhija Horbatiuka oraz Ołeksija Donskiego, który był był kluczowym prokuratorem w departamencie kierowanym przez Horbatiuka i reprezentował oskarżenia podczas procesu ws. masakry na Majdanie.

Protesty na kijowskim Majdanie zaczęły się 21 listopada 2013 roku z powodu odmowy podpisania przez ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza umowy stowarzyszeniowej z UE, a zakończyły ulicznymi walkami i masakrą w dniach 18-20 lutego 2014. Po niej do władzy doszła ówczesna opozycja, a Janukowycz uciekł najpierw na wschód Ukrainy, a później do Rosji. Pomimo upływu prawie 6 lat od tamtych wydarzeń najważniejsza zbrodnia – masakra prawie 100 osób na Majdanie – wciąż nie została osądzona.

Jak pisaliśmy w lutym br., według danych Misji Monitoringowej ONZ ws. praw człowieka podczas rewolucji na Majdanie zginęło 98 osób. 84 z nich to zwolennicy opozycji, 13 było funkcjonariuszami a 1 osoba była przypadkową ofiarą nie będącą uczestnikiem zajść. Do tej pory udało się skazać trzy osoby za doprowadzenie do śmierci 2 osób. Prowadzone śledztwa koncentrują się na rzekomej winie funkcjonariuszy struktur siłowych, z których niektórzy przebywają w aresztach.

Przeczytaj: Ukraina: Prokuratura Generalna przerwała śledztwo ws. strzelca z Majdanu z powodu „gruzińskich snajperów”

Przypomnijmy, że zdaniem dr Iwana Kaczanowskiego, którego publikacje często cytowały Kresy.pl, śledztwo w sprawie zabójstw na Majdanie było sabotowane, ponieważ w masakrę były zamieszane osoby, które w wyniku Majdanu przejęły władzę na Ukrainie.

Przeczytaj: Dr Kaczanowski: pomajdanowe władze kryją prawdziwych sprawców masakry na Majdanie

Unian / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. pik
  pik :

  Prawda o wydarzeniach na Majdanie stała się na Ukrainie już tajemnicą poliszynela. Ta rzeź zorganizowała, przeprowadziła i ukrywała zbrodniarzy (czyli swój udział) poprzednia władza.
  26.11.2019 w TV NewsOne wystąpiła Jelena Łukasz z najnowszymi śledczymi badaniami dotyczącymi zabójstw na Majdanie tzw. Niebiesnej Sotni. Według oficjalnych ukraińskich informacji na Majdanie od grudnia 2013 do końca lutego 2014 zginęło 106 osób (googlaj: Список погибших на Евромайдане wikipedia). Oto wyniki śledztwa przedstawione przez Łukasz (prawie połowa „niebiesnej sotni” została włączona bezpodstawnie w listę ofiar Majdanu) – cztery grupy ofiar:
  1. 24 osoby zostały włączone w listę ofiar Majdanu bezpodstawnie:
  a) Olga Bura skaleczyła się konserwą w palec wdał się stan zapalny i po podaniu ledokainy zmarła na skutek uczulenia na preparat;
  b) Siergiej Didycz przejechany został przez Majdanowca Leonida Bibika ciężarówką;
  c) Jakob Zajko umarł od zawału serca w metrze;
  d) Antonina Dworaniec zmarła na skutek udaru w rejonie stacji metra Chreszczatik;
  e) Zurab Churcja uczestnik Majdanu na ul. Instytuckiej – zawał serca;
  f) Stienienko Siergiej – samobójstwo;
  g) Cepun Siergiej – znaleziony martwym na obrzeżach Kijowa;
  h) Iwan Garadniuk umar na zapalenie płuc;
  i) Maksim Goroszin też na zapalenie płuc;
  j) Władimir Naumow zginął na wyspie Truchanowej i są 2 wersje samobójstwo lub uduszenie i nie miał nis wspólnego z Majdanem;
  k) Wiktor Procharczuk został znaleziony na podwórku Chreszczatika ze śladami zabójstwa, lecz nie ma żadnych świadków uczestnictwa jego osoby na Majdanie;
  l) Dawid Kipiani – zmarł w karetce na zawał serca;
  m) Piotr Gadża na zapalenie płuc;
  n) Wasilij Szeremiet – zawał serca;
  o) Wiktor Chamiak znaleziony powieszonym – oficjalna wersja samobójstwo;
  p) Bogdan Kołyniak – zawał serca;
  q) Aleksandr Badera – też zawał serca;
  r) Mazurenko Paweł – obustronne zapalenie płuc;
  s) Aswabadian Taras – żył na śmietniku, znaleziony pobity na śmierć gdzieś na Sumszczynie (chyba obw. Sumy) daleko od Majdanu – brak związków z Majdanem;
  t) Kostyszyn Michaił – leczony w wyniku obrażeń wewnętrznych – milczał na temat przyczyn jego stanu – zmarł;
  2) Kolejna grupa to pięć osób całkowicie niezwiązanych z Majdanem: Wiaczesław, Wieremiej, Czerniawskij, Rybak i Poprawka – zginęli, albo nie w tym okresie i miejscu w Kijowie, albo w zupełnie innych okręgach Ukrainy.
  3) Najdziwniejsza grupa 8 ludzi, która zmarła od zagadkowych obrażeń: Dimitrij Maksimow, Jurij Wierbickij, Artiom Mazur, Andriej Korczak, Anatolij Nicziporenko, Iwan Nakoniecznyj, Aleksandr Klitinskij (spalony w domu Związków Zawodowych 19.02 i natychmiast pochowany jako nieznany bez sekcji), Włodimir Topij.
  4) Osoby, które zginęły od ran z broni palnej. Tak zginęła większość Niebiesnej Sotni – 69 osób! W tym przypadku jest jeszce więcej pytań niż odpowiedzi. Spośród tych osób 23 osoby zginęły z powodu przelotowych przestrzelin, kiedy ciężko określić z jakiej broni, a nwet jakiego typu pociskiem zostali zabici. 3 osoby zginęły od śrutu i pocisków z broni myśliwskiej. Dwie osoby zginęły od ran ze snajperskiej broni (Iwan Pantelejew i Michaił Bezsmiertnyj). Część zginęła od pistoletu Makarowa 9/18mm (np. Oleg Uszniewicz) nie używanej wówczas przez Berkut. Część osób zginęła od snajperskich karabinów 7,62mm, których Berkut też nie używał. 13 Majdanowców zginęło od pocisków 7,62/39mm najpowszechniej używanych na Świecie i Ukrainie – stosowanych (m.in. w AK47 czy automacie Sajga, o którym wspominali gruzińscy snajperzy Majdanu). Taką broń używał zarówno Berkut jak i Majdanowcy. Cała broń użyta przez MSW podobno została zabezpieczona i przebadana. Wyniki nie znane. Horbatiuk, który zajmował się badaniem wydarzeń na Majdanie zamiatał dowody przez 5 lat. Dwie teczki z dowodami zaginęły, a to co odzyskał Portnow (adwokat, który wszczął 13 spraw karnych przeciwko Poroszence) jest w dużej części uszkodzone (materiały wideo). Jelena Łukasz na NewsOne:
  https://www.youtube.com/watch?v=UnAVEG2blpE

  22.11.2019 Łukasz w TV NewsOne przedstawiła również zabójstwa milicjantów na Majdanie – 23 zginęło i ok. 60 zostało rannych z broni palnej.
  https://www.youtube.com/watch?v=pWIVZi_7W7c
  Nazwiska tłumaczyłem na polski ze słuchu – proszę wybaczyć ewentualne błędy.

  28.11.2019 Anatolij Szarij na podstawie materiału wideo opublikował szczegóły na temat śmierci Siergieja Didycza przejechanego przez Majdanowca Bibika. Z materiału wynikało, że przejechany śmiertelnie został ciężarówką prowadzoną przez Bibika nie tylko Didycz, lecz również inny nieznany Majdanowiec oraz ranny (zmiażdżony staw kolanowy) milicjant. Inny milicjant został skazany za uderzenie pałką Didycza (sam się przyznał do tego – nie miał wyjścia) przed śmiercią, na pięć lat więzienia. Wg materiału wideo do uderzenia nie doszło. O drugim przejechanym, który siedział na krawężniku i trafił pod koła ciężarówki nic nie wiadomo.
  https://www.youtube.com/watch?v=IaNnrm1U5NU