Obecny Generalny Prokurator Ukrainy, Rusłan Riaboszapka, zwolnił ze stanowiska swojego zastępcę i szefa zarządu śledztw specjalnych, Serhija Horbatiuka. Nadzorował on m.in. postępowania dotyczące Masakry na Majdanie. Horbatiuk twierdzi, że zwolniono go niezgodnie z prawem.

W środę Horbatiuk potwierdził tę informację w rozmowie z agencją Unian. Powiedział, że otrzymał telefon z działu HR z informacją, że został zwolniony. Zaznaczył, że nie widział jeszcze dokumentów w tej sprawie i twierdzi, że odwołanie go odbyło się niezgodnie z prawem.

W ubiegłym tygodniu ukraińska prokuratura generalna nie zezwoliła Horbatiukowi oraz prok. Ołeksijowi Donskiemu przejście koniecznej certyfikacji. Obaj zajmowali się sprawą Masakry na Majdanie. Donskij tłumaczył, że wnioski ws. certyfikacji, jakie razem z Horbatiukiem przedstawili, były pisane „poza szablonem”, bo preferowali bardziej swobodny model aplikowana. W rezultacie, obu odmówiono możliwości poddania się obowiązkowej certyfikacji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Horbatiuk powiedział w środę, że zgodnie z prawem odwołany może został tylko taki prokurator, który nie zaliczył certyfikacji lub odmówił poddania się jej. Dodał, że jako szef wydziału śledczego jest zarazem śledczym, a według prawa, jako taki może przenieść się do pracy w biurze prokuratora generalnego, gdy tylko zostanie utworzone, na podstawie pisemnego oświadczenia. Ponieważ jednak tak się dotąd nie stało, uważa, że zdymisjonowanie go jest naruszeniem prawa. Horbatiuk zapowiedział, że jak tylko formalnie otrzyma papiery ws. dymisji, odwoła się do sądu.

Prokurator powiedział też, że uważa działania Riaboszapki za noszące znamiona czynów zabronionych. Zaznaczył, że jest gotów przedstawić stosowny raport na ten temat do Państwowego Biura Śledczego.

Specjalista w sprawie Masakry na Majdanie, ukraiński politolog z Uniwersytetu w Ottawie, dr Iwan Kaczanowski zwrócił na Facebooku uwagę, że Horbatiuk „odpowiadał za śledztwo ws. tym bardzo ważnych zabójstw i innych przypadków przemocy podczas Majdanu od samego początku śledztwa w lutym 2014 roku”. Dodał też, że drugi ze zwolnionych prokuratorów, Ołeksij Donskij, był „kluczowym prokuratorem” w departamencie kierowanym przez Horbatiuka i był reprezentantem oskarżenia podczas procesu ws. masakry.

W sierpniu br. Horbatiuk oskarżył kierownictwo GPU o zniszczenie mechanizmu śledczego sprawy Masakry na Majdanie w lutym 2014 roku. We wtorek Riaboszapka poinformował, że sprawami zbrodni popełnionych w czasie EuroMajdanu w latach 2013-2014 zajmie się Departament Zarządzania Proceduralnego, który powstanie w ramach ukraińskiej prokuratury generalnej. Przy tej okazji informowano, że zlikwidowany ma zostać wydział kierowany przez Horbatiuka.

Przypomnijmy, że Horbatiuk wielokrotnie alarmował opinię publiczną o blokowaniu śledztwa w sprawie masakry na kijowskim Majdanie w lutym 2014 roku.

PRZECZYTAJ: Horbatiuk obwinia Poroszenkę, szefa MSW i GPU o opóźnianie śledztwa ws. masakry na Majdanie

Czytaj więcej: Prokurator ds. Majdanu: działania prokuratora generalnego Ukrainy nie mają nic wspólnego z prawem

W lipcu ub. roku zgodnie z decyzją ówczesnego Prokuratora Generalnego Ukrainy Jurija Łucenki, specjalny departament zajmujący się śledztwami ws. Majdanu został rozwiązany, a w jego miejsce utworzono nową jednostkę – biuro (zarząd) śledztw specjalnych. Horbatiuk, który oponował tym zmianom, został ostatecznie szefem nowej jednostki.

PRZECZYTAJ: Dr Kaczanowski: pomajdanowe władze kryją prawdziwych sprawców masakry na Majdanie [+VIDEO]

Czytaj także: Dr Kaczanowski dla Kresów.pl: masakra na Majdanie była operacją typu „false flag”

Unian / 112.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz