W niedzielnym wywiadzie dla CBS szefowa Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), Catherine Russell mówiła o sytuacji dzieci w Strefie Gazy oblężonej przez Izraelczyków.

Russell potwierdził, że liczba dziecięcych ofiar działań zbrojnych w Strefie Gazy przekroczyła liczbę 13 tys. Może ona jednak nie wyczerpywać wszystkich strat ludzkich, bowiem odnotowuje się pewną liczbą dzieci zaginionych. „Tysiące innych zostało rannych lub nie możemy nawet określić, gdzie one się znajdują. Mogły utknąć pod gruzami” – dodała szefowa UNICEF. Jak podkreśliła - „Nie widzieliśmy takiego wskaźnika zgonów wśród dzieci w prawie żadnym innym konflikcie na świecie” - przytoczyła irańska telewizja PressTV.

Russell podkreślała również problemy z dostępem pomocy humanitarnej do Strefy Gazy. Mówiła, że najskuteczniejszy sposobem przemieszczania tej pomocy są konwoje ciężarówek. Tymczasem napotykają one na „bardzo duże wyzwania biurokratyczne”. Szefowa UNICEF oceniła również, że w Strefie Gazy szerzy się głód.

Nie można dłużej wykluczać opcji, że Rosja „w okresie od 2026 roku” może zaatakować jakąś część terytorium NATO, przykładowo państwa bałtyckie lub Finlandię – oceniły w raporcie niemieckie służby wywiadowcze.

Serwis Business Insider podał w sobotę, że niemieckie służby wywiadowcze przygotowały raport dla rządu, dotyczący zagrożeń militarnych ze strony Rosji. W ocenie niemieckiego wywiadu, Rosja może zaatakować NATO nie wcześniej niż w 2026.

Dopóki nie wejdzie w życie nowa umowa o pomocy prawnej między Polską a Ukrainą, konfiskata samochodów pijanym kierowcom z tego kraju może okazać się fikcją - podaje Rzeczpospolita.

Od 14 marca w Polsce obowiązują nowe przepisy, które wprowadzają konfiskatę aut pijanym kierowcom. Dotyczą sytuacji, gdy kierujący ma we krwi ponad 1,5 promila alkoholu. Konfiskata następuje również wtedy, gdy sprawca wypadku ma we krwi ponad jeden promil alkoholu, a także w przypadku recydywy. Rzeczpospolita zwraca uwagę w poniedziałek, że przepisy napotkały jednak na poważny problem.

Jedną z osób podpadających pod nowe przepisy jest 22-letni Ukrainiec. Zatrzymano go w Ustroniu na Śląsku, gdzie prowadził samochód, mając ponad 2 promile alkoholu we krwi.

W sobotę w centrum Warszawy ostrzelano pięć autobusów komunikacji miejskiej. W niedzielę stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu pięciu nastolatków.

Do zdarzenia doszło w sobotę przy ulicy Marszałkowskiej, nieopodal skrzyżowania z ul. Hożą. Przed południem ostrzelano, prawdopodobnie przy użyciu wiatrówki, pięć autobusów komunikacji miejskiej.

Ostrzelane pojazdy obsługiwały linie: 131, 522, 525 i 520. W wyniku zdarzenia nikt nie został ranny. Zniszczeniu uległa jednak część szyb i karoseria autobusów.

W nocy z soboty na niedzielę doszło do ataku dronów na rafinerię sławianską rafinerię ropy naftowej w Kraju Kasnodarskim. W zakładzie doszło do wybuchu niewielkiego pożaru.

"Około godziny 3 w nocy kilka dronów próbowało zaatakować sławianską rafinerię ropy naftowej. [...] drony zostały zneutralizowane, ale w wyniku upadku jednego z aparatów wybuchł pożar, ” – głosi komunikat władz lokalnych zacytowany przez agencję informacyjną Interfax. Administracja rejonu sławianskiego poinformowała, że w wyniku incydentu obrażenia odniósł jeden z pracowników zakładu. W gaszeniu pożaru wzięło udział 83 strażaków wyposażonych w 25 jednostek sprzętu pożarniczego.

To kolejny z serii ataków jakie w ostatnich dniach Ukraińcy podjęli dla uderzenia w rosyjski przemysł naftowy i infrastrukturę krytyczną. W sobotę celem ataku były odległe od granic Ukrainy rafinerie w rosyjskim obwodzie samarskim.

Wśród licznych reform, jak od czasu przejęcia pełni władzy w Kazachstanie w 2022 r. przedsięwziął Kasym-Żomart Tokajew, proces ten doszedł do propozycji zmiany godła państwowego.

Propozycję taką prezydent ogłosił w piątek na posiedzeniu Narodowego Kurułtaju, izby konsultacyjnej składającej się z składa się z członków rządu, przedstawicieli partii politycznych, sektora pozarządowego, stowarzyszeń biznesowych, naukowców i ekspertów i deputowanych rad obwodów i miast o szczebla republikańskiego. Zwyklę ogłaszane są na nim plany reform.

"Jeśli chodzi o godło państwowe, uważam, że wskazane jest uwzględnienie rozsądnych argumentów profesjonalistów i zaniepokojonych obywateli, w tym młodych ludzi, że herb Kazachstanu jest zbyt trudny do odczytania, zawiera eklektyzm i znamiona epoki sowieckiej." - powiedział do zgromadzonych Tokajew, którego słowa przytoczył portal Fergana.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%