Władysław Kosiniak-Kamysz twierdzi, że rząd jest gotowy pomóc Ukrainie w odzyskaniu mężczyzn w wieku poborowym, aby pomogli swojej ojczyźnie w walce w wojnie z Rosją. (more…)

premier mołdawii rosyjskiego wojska 10 mołdawskich wsi chce „zjednoczenia z Rumunią”

Estonia zakupi dla Mołdawii partię nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego. Fundusze na zakup tego sprzętu będą pochodzić z Europejskiego Funduszu Pokoju.

Informację podał w czwartek mołdawski portal Newsmaker.md powołując się na szefową wydziału Państwowego Centrum Inwestycji Obronnych przy estońskim Ministerstwie Obrony Katri Raudsepp. „Unia Europejska wspiera Mołdowę od 2021 roku, pomagając temu krajowi w integracji z procesami NATO i UE. Odbywa się to za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Pokoju, który ma właśnie na celu wspieranie polityki zagranicznej UE i ogólnie bezpieczeństwa międzynarodowego” – zauważyła urzędniczka.

Jak ujawniła Raudsepp, centrum podpisało już pierwszą umowę z Ministerstwem Obrony Mołdawii i czeską firmą ERA na zakup pasywnego systemu radarowego, pojazdów opancerzonych, sprzętu obserwacji powietrznej i sprzętu do walki elektronicznej. „Dzięki środkom Europejskiego Funduszu Pokoju (około 40 milionów euro rocznie) do Mołdawii zostanie dostarczony nieśmiercionośny sprzęt wojskowy. Znacząco poprawi to możliwości obrony powietrznej i nadzoru powietrznego kraju” – podało estońskie Ministerstwo Obrony.

Szef MSWiA Marcin Kierwiński zapowiedział, że za kilka dni przedłożona zostanie nowa wersja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, którzy przebywają na terenie Polski. Ma to związek z nowymi regulacjami prawnymi na Ukrainie, w związku z działaniami promobilizacyjnymi.

Zgodnie z decyzją ukraińskiego rządu, Ukraińcy w wieku 18-60 lat będą mogli uzyskać paszporty jedynie na terytorium Ukrainy. Ma to skłonić ukraińskich mężczyzn w wieku poborowym do powrotu do kraju. Ponadto, w mediach pojawiły się informacje, według których ukraińskie konsulaty w Polsce przestały świadczyć im usługi.

Sejm zagłosował za uznaniem "języka śląskiego" za język regionalny. "Przeciwko" było 186 posłów, "za" 236, a 5 wstrzymało się od głosu.

Za projektem opowiedziała się koalicja rządząca i dwóch posłów PiS - Bolesław Piecha i Marek Wesoły. Wniosek Konfederacji o odrzucenie projektu nie zyskał poparcia sejmowej większości.

"Zmiana ustawy to niby tylko kwestia dopisania kilkunastu liter, dwóch wyrazów: język śląski, ale to tak naprawdę zmiana myślenia i funkcjonowania państwa" - stwierdziła poseł KO ze Śląska Monika Rosa podczas dyskusji nad aktem normatywnym.

W Szczecinku odsłonięto tablicę poświęconą "ofiarom masowej zbrodni dokonanej na Wołyniu w latach 1943-1944". Na obelisku nawet nie wskazano, kto był sprawcą ludobójstwa na Kresach.

W czwartek w Szczecinku (woj. zachodniopomorskie) odsłonięto obelisk mający upamiętniać ofiary ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu. Na tablicy znajduje się napis "ofiarom masowej zbrodni dokonanej na Wołyniu w latach 1943-1944". Zabrakło nawet informacji, kto dokonał ludobójstwa.

Obelisk powstał z inicjatywy wicestarosty Roberta Fabisiaka. Stanął w sąsiedztwie I Liceum Ogólnokształcącego.

Mitem jest to, że Polska powinna wybrać między bliskimi relacjami z UE a współpracą z USA – mówił w swoim expose szef MSZ Radosław Sikorski. Nie wykluczył, że Polska zgodzi się na kontrowersyjne zmiany w unijnych traktatach.

W czwartek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wygłosił w Sejmie swoje ponad godzinne expose, w którym przedstawił główne założenia polityki zagranicznej centrolewicowego rządu Donalda Tuska.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%