Morawiecki: drogi Polski i Węgier rozeszły się

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do słów swojego węgierskiego odpowiednika mówiąc, że “drogi Polski i Węgier rozeszły się” w związku z wojną na Ukrainie.

Jak podała Polska Agencja Prasowa, szef polskiego rządu podczas piątkowego spotkania z rolnikami w miejscowości Kózki (woj. mazowieckie) został spytany o to, czy potwierdza słowa Viktora Orbana, że wojna na Ukrainie “wstrząsnęła” polsko-węgierską współpracą. Mateusz Morawiecki potwierdził.

“Potwierdzam słowa premiera Orbana, że drogi Polski i Węgier się rozeszły” – powiedział Morawiecki.

W przemówieniu, do którego odnosił się Morawiecki, Viktor Orban powiedział także, że cele Polski i Węgier są takie same, ale “problem jest po stronie serca”. Według niego Węgrzy patrzą na wojnę na Ukrainie jak na wojnę pomiędzy dwoma słowiańskimi narodami, podczas gdy Polacy “czują, że sami też w niej walczą”.

Mateusz Morawiecki powiedział w Kózkach, że Polska nie bierze udziału w wojnie na Ukrainie. Podkreślał, że toczą ją Ukraińcy wspierani bronią “głównie amerykańską, ale także brytyjską, polską i z wielu innych miejsc – praktycznie z całej Europy”.

Szef polskiego rządu wyrażał pragnienie, by “Ukraina przetrwała” i utrzymała swoją integralność terytorialną oraz suwerenność. “Wierzę, że tak się stanie”.

Przypomnijmy, że premier Węgier Viktor Orban w sobotnim wystąpieniu do uczestników uniwersytetu letniego i obozu dla młodzieży węgierskiej w Baile Tusnad w Rumunii, które transmitowała na żywo węgierska telewizja, mówił m.in. o wojnie na Ukrainie. Powiedział, że celem nowej strategii UE powinien być pokój, a nie wygranie wojny przez Kijów.

Zdaniem węgierskiego premiera, wojna rosyjsko-ukraińska wybuchła, bo Rosja chce od Zachodu gwarancji bezpieczeństwa.

Odnosząc się do przyjaźni polsko-węgierskiej, Orban opowiedział się za uratowaniem z niej “wszystkiego co się da” na czasy powojenne.

CZYTAJ TAKŻE: Orban: Kraje, które mieszają rasy “nie są już narodami”

Kresy.pl / pap.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

    • r2d2
      r2d2 :

      W polityce nie ma przyjaźni, są wyłącznie interesy, a kto myśli inaczej jest naiwny do granic możliwości. Ruscy od wieków są wrogami Polski a Węgrzy chyba też nie byli zbyt “szczęśliwi” z faktu okupacji komunistów dla tego są w NATO i UE.