W piątek na wniosek strony amerykańskiej odbyła się telefoniczna rozmowa sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena i ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa.

Jak podaje agencja Reutera, Antony Blinken powiedział na konferencji prasowej w Departamencie Stanu, ze odbył z Ławrowem „szczerą i bezpośrednią” rozmowę. „Naciskałem Kreml, aby zaakceptował istotną propozycję, którą przedstawiliśmy odnośnie uwolnienia Paula Whelana i Brittney Griner” – powiedział szef amerykańskiej dyplomacji.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Chodzi o amerykańską propozycję wymiany dwojga amerykańskich obywateli przebywających w Rosji za kratkami, na Wiktora Buta, skazanego w 2012 roku w USA na 25 lat więzienia za usiłowanie nielegalnego handlu bronią.

Ławrow zasugerował jednak Blinkenowi, aby obie strony powróciły do ​​”cichej dyplomacji” omawiając wymiany więźniów.

„Jeśli chodzi o możliwą wymianę uwięzionych obywateli Rosji i USA, strona rosyjska zdecydowanie zasugerowała powrót do praktyki zajmowania się tym w sposób profesjonalny i korzystania z +cichej dyplomacji+, zamiast rozrzucania spekulacyjnych informacji” – napisano w oświadczeniu rosyjskiego MSZ cytowanym przez agencję Reutera.

Tematem rozmowy była także sytuacja na Ukrainie, w tym umowa umożliwiająca temu państwu eksport żywności przez Morze Czarne, co ma złagodzić światowy kryzys żywnościowy. Blinken powiedział Ławrowowi, że USA oczekują od Rosji wypełnienia zobowiązań wynikających z tej umowy. Szef rosyjskiej dyplomacji powiedział Blinkenowi, że to sankcje USA skomplikowały światową sytuację żywnościową.

Sekretarz stanu USA ostrzegł Ławrowa przed kontynuowaniem planów dalszej aneksji terytoriów Ukrainy. „Świat nie uzna aneksji. Nałożymy na Rosję dodatkowe znaczące koszty, jeśli będzie postępowała ze swoimi planami” – powiedział Blinken. Jego rosyjski rozmówca odpowiedział, że Rosja zrealizuje cele swojej „specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie. Obwinił też USA o „przedłużanie agonii reżimu w Kijowie” i mnożenie ofiar konfliktu, poprzez dostarczanie broni Ukrainie.

Była to pierwsza rozmowa pomiędzy szefami dyplomacji Rosji i USA od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rozmowa odbyła się z inicjatywy strony amerykańskiej.

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz