Węgry i Słowacja będą czasowo zwolnione z embarga na rosyjską ropę, które zostało zaproponowane w środę przez Komisję Europejską w ramach szóstego unijnego pakietu sankcji przeciwko Rosji. Kraje te będą mogły importować rosyjską ropę do końca 2023 roku w ramach istniejących kontraktów – podała agencja Reuters. Medium powołuje się na unijne źródło.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaprezentowała w środę szósty pakiet wymierzonych w Rosję sankcji. Przewiduje on m.in. całkowite embargo na ropę naftową z Rosji. „W ciągu pół roku zakończymy dostawy rosyjskiej ropy, a do końca roku produktów rafineryjnych” – oświadczyła szefowa KE. Restrykcje dotyczą także rosyjskich wojskowych, podejrzanych o zbrodnie wojenne, rosyjskich banków oraz nadawców rosyjskich mediów. Propozycje sankcji przeciw Rosji muszą zostać jednogłośnie zatwierdzone przez państwa członkowskie, aby weszły w życie.

Agencja Reuters podała, powołując się na unijne źródło, że Węgry i Słowacja będą czasowo zwolnione z embarga na rosyjską ropę. Kraje te będą mogły importować rosyjską ropę do końca 2023 roku w ramach istniejących kontraktów.

Propozycje sankcji przeciw Rosji muszą zostać jednogłośnie zatwierdzone przez państwa członkowskie, aby weszły w życie. Przypomnijmy, że Węgry sprzeciwiają się jakimkolwiek sankcjom na import rosyjskiego gazu i ropy. Tym samym Budapeszt grozi zawetowaniem szóstego pakietu unijnych sankcji. Także Słowacja sprzeciwia się embargu na rosyjskie surowce energetyczne.

Aby przekonać niechętne wobec embarga Węgry i Słowację i zapobiec wetu wobec sankcji, Bruksela zaproponowała dłuższy okres na wdrożenie zakazu importu ropy dla tych dwóch krajów. Kraje te będą mogły importować rosyjską ropę do końca 2023 roku w ramach istniejących kontraktów.

Zobacz także: Wspólne stanowisko państw UE w sprawie płatności za rosyjski gaz

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply