W podstawówkach we Wrocławiu uczy się ponad dwa razy więcej dzieci Ukraińców niż poprzednim roku. Polskie dzieci uczą się już ukraińskiego.

Według danych udostępnionych przez wrocławski urząd miejski, w tym roku szkolnym na 881 obcokrajowców uczęszczających do miejskich szkół podstawowych, aż 736 uczniów pochodzi z Ukrainy. Jeszcze w zeszłym roku do podstawówek we Wrocławiu chodziło 322 Ukraińców.

Podobnie jak w podstawówkach sytuacja wygląda we wrocławskich przedszkolach. W zeszły roku było 88 ukraińskich dzieci, a obecnie już 187. Z kolei w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych uczy się 121 Ukraińców.

CZYTAJ TAKŻE: Wrocław: Co dziesiąty mieszkaniec miasta jest Ukraińcem

Dzieci cudzoziemców uczące się w szkołach we Wrocławiu mają zapewnioną możliwość pobierania dodatkowych lekcji języka polskiego, a także zajęć wyrównawczych. W podstawówkach w stolicy Dolnego Śląska z lekcji tych korzysta jedynie około jednej trzeciej takich dzieci – 285 osoby. Łącznie obcokrajowcy mają dodatkowych ponad 600 godzin nauki języka polskiego a także 150 godzin zajęć wyrównawczych.

Nie chcemy, żeby cudzoziemcy zamykali się w swoim środowisku i tworzyli getta. Brak znajomości języka, to bariera, która może utrudniać funkcjonowanie – powiedział cytowany przez Gazetę Wrocławską prezydent miasta Rafał Dutkiewicz, opowiadając o miejskim projekcie nauki języka polskiego cudzoziemców.

ZOBACZ TAKŻE: Wrocław: Aktywiści chcą, aby miasto zatrudniło „pełnomocnika Ukraińców”

Manuela Pliżga-Jonarska z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego oświadczyła, że dzięki miejskiemu projektowi „Wrocław na językach świata” wolontariusze uczą chętne osoby języka polskiego. Obecnie jest więcej obcokrajowców chcących uczyć się języka polskiego niż wolontariuszy, dlatego zapraszamy każdego kto chce poświęcić godzinę czasu tygodniowo i poznać ciekawą osobę z innego kraju. Często spotkania te przeradzają się w dobrą znajomość, a nawet przyjaźń. Można się bezpłatnie zarejestrować na www.wnjs.pl, a koordynator następnie szuka nam odpowiedniego partnera. W ten sposób wspieramy cudzoziemców mieszkających we Wrocławiu i pomagamy im w integracji – zachęca Manuela Pliżga-Jonarska.

Urzędniczka dodała, że we wrocławskich przedszkolach, podstawówkach, gimnazjach, i szkołach ponadgimnazjalnych pracuje już ponad 200 Ambasadorów Dialogu. Uczą dzieci wzajemnego szacunku, zrozumienia i dialogu. Pomagają obcokrajowcom zaadaptować się w nowym środowisku – tłumaczy ich rolę Manuela Pliżga-Jonarska. Aby dzieci Ukraińców mogły szybciej i łatwiej się adaptować, w Szkole Podstawowej nr 63 przy ul. Menniczej, polskie dzieci mogą pobierać lekcje języka ukraińskiego.

Kresy.pl / gazetawroclawska.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

    • jwu
      jwu :

      A poza tym po co uczyć się tego sztucznego języka, skoro każdy Ukrainiec świetnie mówi po rosyjsku? W tym języku rozmawia ponad 200mln. mieszkańców Ziemi,a nie parę mln.jak jest w przypadku ukraińskiego.