Władze Górskiego Karabachu oskarżyły w środę siły azerbejdżańskie o schwytanie kilkudziesięciu ormiańskich żołnierzy – poinformował portal CTV News. Jest to kolejny incydent, który nadwyrężył porozumienie o zawieszeniu broni.

Jak poinformował CTV News, siły Azerbejdżanu zostały oskarżone w środę przez władze Górskiego Karabachu o nie egzekwowanie zawieszenia broni i schwytanie ormiańskich żołnierzy.

Ministerstwo obrony Górskiego Karabachu ogłosiło w środę, że straciło kontakt z kilkoma stanowiskami wojskowymi późnym wieczorem we wtorek na obszarach, które miały pozostać pod jego kontrolą. Ministerstwo obrony Azerbejdżanu odmówiło komentarza.

Zobacz też: Azerbejdżanie zajęli kolejną wieś w Górskim Karabachu

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6328.82 PLN    (28.76%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ministerstwo obrony Górskiego Karabachu stwierdziło, że nie udało mu się zlokalizować żołnierzy, mimo przeprowadzania operacji poszukiwawczych przez całą noc.

Kilka godzin później głowa samozwańczego państwa, Arayik Harutyunyan powiedział, że żołnierze zostali schwytani. O zdarzenie oskarżono Azerbejdżan i zarzucono jego jednostkom „prowokację”.

„Kilkudziesięciu żołnierzy zostało wziętych jako zakładników przez siły azerbejdżańskie w okolicy wioski Ktsaberd, a ministerstwo obrony próbuje obecnie przeanalizować wszystkie okoliczności” – powiedział Harutyunyan.

Ministerstwo obrony Armenii oświadczyło, że rosyjskie siły pokojowe pomogły w wyprowadzeniu szeregu armeńskich wojsk z okrążeń, nie podano jednak czy chodzi o tych samych żołnierzy.

Zobacz też: Azerbejdżanie i Ormianie wymienili jeńców

Niektóre media podawały, że wojska Azerbejdżanu miały okrążyć także rosyjskie siły pokojowe. „Informacja, że ​​Rosjanie są otoczeni przez jakąkolwiek stronę konfliktu w spornym regionie Górskiego Karabachu, jest nieprawdziwa” – poinformowało później rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Ministerstwo obrony wyjaśniło, że ​​jednostki rosyjskich sił pokojowych w Górskim Karabachu wykonują swoje zadania zarówno na posterunkach obserwacyjnych, jak i przy monitorowaniu przestrzegania zawieszenia broni. „Zawieszenie broni jest przestrzegane na całej linii kontaktu” – zaznaczyło ministerstwo.

„Dowództwo kontyngentu sił pokojowych Rosji jest w stałym kontakcie ze sztabem generalnym sił zbrojnych Azerbejdżanu i Armenii za pośrednictwem bezpośrednich kanałów komunikacji, aby zapewnić zgodność z zadaniami pokojowymi i zapobiec ewentualnym incydentom” – dodał rosyjski resort.

Kresy.pl/Tass/CTVNews

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz