Azerbejdżanie i Ormianie wymienili jeńców

Mimo starć jakie nastąpiły niedawno w Górskim Karabachu, Rosjanie twierdzą, że doszło do wcześniej uzgodnionej wymiany jeńców.

Azerbejdżan i Armenia uzgodniły jeszcze przed 6 grudnia, że dokonają wymiany jeńców na zasadzie „wszyscy za wszystkich”, o czym pisaliśmy na naszym portalu. Jednak według relacji Rosjan, którzy są w Górskim Karabachu siłą rozjemczą, w poniedziałek wymieniono niewielkie liczby żołnierzy, którzy trafili do niewoli.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Agencja informacyjna RIA Nowosti twierdzi, że rozmowy w sprawie przeprowadzenia wymiany od dwóch tygodni prowadził dowódca rosyjskiego kontyngentu pokojowego w Górskim Karabachu Rustam Mudarow.

Przedstawiciel rosyjskiego Ministerstwa Obrony gen. Igor Konaszenkow podał, że za pośrednictwem Rosjan na stronę ormiańską przeprowadzono 44 jeńców zwolnionych przez Azerbejdżan, natomiast Ormianie zwolnili 12 ludzi. Rosjanie nie podali czy i jaka liczba jeńców pozostaje jeszcze u skonfliktowanych stron.

Choć w ostatnich dniach doszło w Górskim Karabachu do starć między azerbejdżańskimi żołnierzami i Ormianami w dwóch izolowanych ogniskach oporu na obszarze, który zgodnie z porozumieniem rozejmowym miał przejść pod kontrolę Baku, w poniedziałek Rosjanie podali, że zawieszenie broni jest już przestrzegane.

27 września doszło do eskalacji konfliktu w Górskim Kabarachu do poziomu wojny. W nocy z 9 na 10 listopada doszło do o podpisaniu trójstronnego porozumienia premiera Armenii Nikola Paszyniana z Władimirem Putinem i prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem. Porozumienie poskutkowało przerwaniem działań wojskowych w Górskim Karabachu. Część spornego regiony trafiła pod kontrolę Azerbejdżanu, a reszta w praktyce kontrolowana jest przez kontyngent sił rosyjskich.

ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz