Premier Armenii Nikol Paszynian poinformował, że strony konfliktu w Górskim Karabachu uzgodniły wymianę jeńców.

W nagranym orędziu do narodu Paszynian poinformował, że wymiana jeńców odbędzie się w formie „wszyscy za wszystkich”. Wymiana musiała być przygotowywana od dłuższego czasu bo portal Svoboda.org podał w niedzielę, że obie strony przedstawiły już spisy jeńców Międzynarodowemu Czerwonemu Krzyżowi.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5687.39 PLN    (25.85%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Przy tej okazji portal podkreślił, że w czasie swojego orędzia Paszynian nie wspomniał o ewentualnym ustąpieniu. Domaga się go łącznie 17 opozycyjnych partii politycznych, które wspólnie zgłaszają kandydaturę Wazgena Manukiana na stanowisko szefa rządu. Manukian był premierem Armenii w latach 1990-1991.

Od dnia podpisania przez Paszyniana porozumienia rozejmowego z Azerbejdżanem i Rosją w Erywaniu regularnie odbywają się protesty uliczne przeciwników jego i samego układu. Dziś w armeńskiej stolicy pikietowała grupa mieszkańców z dwóch miejscowości w Górskim Karabachu – Berdzor i Achawno-Arcachu. Obie miały zostać pod kontrolą Ormian, a jednak doszło do ewakuacji mieszkańców. Domagają się oni wyjaśnienia sytuacji i ewentualnie zapewnienia im możliwości powrotu.

9 listopada Paszynian zgodził się na porozumienie rozejmowe z Azerbejdżanem, które jest gwarantowane przez Rosję. Zawiera ono decyzje niekorzystne dla Ormian w Górskim Karabachu. Wygasiło ono eskalację zbrojną w postaci pełnowymiarowej wojny jaka wybuchła w regionie 27 września. Prezydent Armenii ogłosił, że porozumienie rozejmowe zostało uzgodnione bez jego wiedzy.

svoboda.org/news.am/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz