Departament Obrony USA analizuje około 1300 propozycji zgłoszonych przez 800 amerykańskich firm zbrojeniowych, gotowych wyprodukować różne rodzaje broni i sprzętu wojskowego dla Ukrainy, walczącej z rosyjską inwazją - przekazała w nocy z czwartku na piątek stacja CNN.

Pentagon ma nadzieję, że podejmie decyzje, które propozycje zrealizować w nadchodzących tygodniach, a także które z nich mogą być w przyszłości potencjalnie wykorzystane przez armię amerykańską. W pierwszej kolejności rozważane będą m.in. komponenty obrony powietrznej, broń przeciwpancerna oraz bezzałogowe statki powietrzne. To uzbrojenie zgłoszone przez stronę ukraińską jako najbardziej potrzebne na froncie. Departament obrony analizuje około 1300 propozycji zgłoszonych przez 800 amerykańskich firm zbrojeniowych.

"Departament analizuje w szczególności te opcje, które przyspieszyłyby produkcję i zwiększyły możliwości w amerykańskiej bazie przemysłowej w zakresie broni i sprzętu, które można szybko eksportować, wdrażać przy minimalnym szkoleniu i które okazały się skuteczne na polu bitwy" - wskazuje Pentagon.

Dyrektor Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji (SWR) zasugerował, że władze Polski opracowują plany podziału Ukrainy.

Twierdzenia szefa rosyjskiego wywiadu Siergieja Naryszkina znalazły się w oświadczeniu upublicznionym przez jego służbę prasową. "Według napływających do Służby informacji, kierownictwo Polski przystąpiło do opracowywania scenariuszy faktycznego rozczłonkowania Ukrainy" - oświadczenie zacytowała w czwartek agencja informacyjna RIA Nowosti.

Według Naryszkina władze Polski, miały już dojść do wniosku, że siły zbrojne Ukrainy nie będą w stanie uniemożliwić Rosji osiągnięcie celów jej inwazji na ten kraj, zapobiec zwycięstwu Moskwy i donbaskich separatystów.

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Produkcja samochodów w Rosji zanotowała rekordowy spadek, w ciągu roku liczba produkowanych aut zmniejszyła się 30-krotnie. Brakuje części, szczególnie niezbędnych półprzewodników.

Jak podaje agencja Reuters, w maju br. produkcja samochodów w Rosji zanotowała rekordowy spadek – aż o 96,7 procenta. We wspomnianym miesiącu wyprodukowano łącznie zaledwie nieco ponad 3,7 tys. samochodów. Dla porównania, rok wcześniej produkcja wyniosła około 112 tys. Dane opublikowała w środę rosyjska państwowa służba statystyczna.

Białoruś wprowadza tymczasowy bezwizowy wjazd dla obywateli polskich. Będzie on obowiązywał od 1 lipca do 31 grudnia włącznie. Według białoruskiej Komisji ds. Granic ruch został wprowadzony "w trosce o dobrosąsiedzkie stosunki". (więcej…)

Wybory w Kosowie

Albania prowadzi rozmowy z NATO w sprawie budowy bazy morskiej w Porto Romano, na wybrzeżu Adriatyku - powiedział w piątek premier kraju Edi Rama. (więcej…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 10 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
1%