Brytyjski rząd potwierdził, że wraz z kompanią czołgów Challenger 2 na Ukrainę zostaną wysłane wzbudzające kontrowersje pociski przeciwpancerne ze zubożonym uranem.

W poniedziałek brytyjska minister stanu ds. obrony, baronessa Goldie, udzieliła odpowiedzi na interpelację Lorda Hylton. Przyznała w niej, że czołgi Challenger 2, które Wielka Brytania dostarczy Ukrainie, będą wyposażone w specjalną amunicję ze zubożonym uranem.

Wiceminister obrony Wielkiej Brytanii poinformowała, że na Ukrainę zostaną wysłane „pociski przeciwpancerne, które zawierają zubożony uran”. Amunicja czołgowa przeznaczona jest dla kompanii czołgów Challenger 2, liczącej 14 wozów. Mają one trafić na Ukrainę jeszcze w tym miesiącu.

„Tego rodzaju pociski są bardzo skuteczne w niszczeniu nowoczesnych czołgów i pojazdów opancerzonych” – zaznaczyła.

Brytyjski serwis declassifieduk.org zwraca uwagę na kontrowersje, dotyczące tego rodzaju amunicji. Przypomina, że była ona powszechnie stosowana przez wojska koalicji podczas wojny w Iraku. Jak podano, pociski te są radioaktywne, a naukowcy uważają, że ich szkodliwe efekty dla zdrowia człowieka mogą być odczuwalne jeszcze długo po zakończeniu danego konfliktu. Wiąże się z tym m.in. zachorowania na raka oraz wady wrodzone u dzieci.

Czytaj także: Serbia przygotuje pozew przeciw NATO za używanie zubożonego uranu podczas bombardowań w 1999

Kilka miesięcy temu pojawiły się doniesienia, według których Amerykanie rzekomo dostarczają Ukraińcom pociski ze zubożonym uranem dla ciężkiego sprzętu z Zachodu. W styczniu br. rzecznik Białego Domu odmówił potwierdzenia tych doniesień.

Kreml oświadczył wówczas, że jeśli strona ukraińska otrzyma tego rodzaju amunicję, to Rosja uzna to za użycie „brudnych bomb nuklearnych” przeciwko sobie, „ze wszystkimi tego konsekwencjami”.

Przypomnijmy, że w grudniu ub. roku Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams oraz powiązanego sprzętu po szacowanym koszcie 3,75 mld dolarów. Pakiet obejmuje także duże ilości nowoczesnej amunicji przeciwpancernej, w tym posiadającej rdzeń wykonany ze stopu zubożonego uranu amunicji podkalibrowej z rodziny M829. Polska stanie się pierwszym poza USA użytkownikiem takich pocisków.

declassifieduk.org / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz