W Żmigrodzie stanie Pomnik Pamięci wzorowany na lwie z Cmentarza Orląt we Lwowie [+FOTO]

W Żmigrodzie na Dolnym Śląsku stanie pomnik upamiętniający mieszkańców Kresów Wschodnich i żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, wzorowany na jednym z lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich we Lwowie.

W związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Żmigrodzie powstała inicjatywa upamiętnienia mieszkańców Kresów Wschodnich, którzy po II wojnie światowej znaleźli w tym mieście swój nowy dom, a także bohaterów walk o niepodległą Polskę i żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Wobec żyjących mieszkańców Kresów Wschodnich i ich potomków jest to zobowiązanie wyjątkowe, gdyż to na nas spada szczególna odpowiedzialność za pamięć o tych, którzy złożyli daninę ze swojego życia przed stu laty, a ich rodzinne strony dziś znalazły się poza granicami Polski” – informują inicjatorzy akcji. Są nimi: Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej, żołnierze 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz Burmistrza Gminy Żmigród Robert Lewandowski.

Organizatorzy ogłosili w w maju br. publiczną zbiórkę pieniędzy na ten cel. Pomnik, które obecnie powstaje, jest wzorowany na jednym z lwów-pomników z Cmentarza Orląt Lwowskich we Lwowie. Zaznaczono, że symbolizuje on pamięć mieszkańców o bohaterach walk z lat 1914-1921 oraz o własnych korzeniach i ich tożsamości.

Przeczytaj: Ukraina: sąd ukarał Polaka, który „uwolnił” lwy na Cmentarzu Orląt we Lwowie

Czytaj również: Szeremeta w Hruszowicach: Lwów był pod polską okupacją [+FOTO]

Pomnik ma zostać odsłonięty 14 października w Żmigrodzie. Patronat honorowy nad uroczystością objęli ks. abp Józef Kupny, Metropolita Wrocławski, Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski. Akcję wsparli też m.in.: Nadodrzański Oddział Straży Granicznej, Dolnośląski Kurator Oświaty, Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Nauczycielskiego oraz Związek Sybiraków.

Niedawno burmistrz Żmigrodu Robert Lewandowski zamieścił zdjęcia z postępu prac przy powstawaniu poszczególnych elementów Pomnika Pamięci – zarówno rzeźby lwa, jak i tablic z inskrypcjami. „Mam nadzieję, że pomnik będzie służył mieszkańcom Gminy we wzmocnieniu poczucia tożsamości lokalnej i narodowej” – napisał burmistrz.

W piątek informowaliśmy z kolei, że ukraińskie władze prześcigają się w staraniach o upamiętnienie 100-lecia proklamowania we Lwowie tzw. Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej. Jak wynika z piątkowych doniesień portalu Zaxid.net, w mieście z inicjatywy różnych władz zostaną wzniesione dwa wątpliwej urody pomniki tego wydarzenia.

CZYTAJ TAKŻE: Zbrodnie terrorystów z tzw. Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej 1918-19. Preludium Wołynia

Plakat promujący akcję. Fot. zmigrod.com.pl

Zmigrod.com.pl / facebook.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz