Ukraińskie władze prześcigają się w staraniach o upamiętnienie 100-lecia proklamowania we Lwowie tzw. Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej. Jak wynika z piątkowych doniesień portalu Zaxid.net, w mieście z inicjatywy różnych władz zostaną wzniesione dwa wątpliwej urody pomniki tego wydarzenia.

Pierwsza kompozycja stanie z inicjatywy rady miasta na ulicy Gródeckiej 40. Rozpoczęto już prace przygotowawcze w celu wzniesienia pomnika i urządzenia przestrzeni wokół niego. Będzie to rzeźba lwa z brązu stojącego na tylnych łapach zapożyczona z herbu ZURL. Lew będzie stał na bloku kamienia z motywem winorośli, co ma oznaczać, że „z krwi przelanej przez ukraińskich żołnierzy [w latach 1918-19 – red.] narodziło się wolne ukraińskie państwo”. Wokół pomnika mają być urządzone trawniki, ustawione ławki i posadzone drzewa. Koszt samej rekonstrukcji placu przy Gródeckiej 40 ma wynieść 1,5 mln hrywien; pomnik będzie kosztował dodatkowe  2 mln hrywien. Finansowanie projektu zapewniły władze miasta. Odsłonięcie pomnika zaplanowano na 1. listopada br.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1416 PLN    (6.43%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jednocześnie z inicjatywy niechętnych merowi Lwowa państwowych władz obwodu lwowskiego w odległości 500m od rzeźby lwa, na skrzyżowaniu ulic Czynu Listopadowego (d. Mickiewicza) i Ohijenki (d. Krasickich) ma powstać drugi pomnik poświęcony powstaniu ZURL. Władze obwodu chcą przeznaczyć na to 2 mln hrywien. W piątek 31. sierpnia komisja lwowskiego ratusza wydała zgodę na budowę pomnika.

Oba pomniki będą upamiętniać ogłoszenie 1. listopada 1918 roku przez Ukraińców Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowe ze stolicą we Lwowie, który był zamieszkany wówczas przez większość polską. W odpowiedzi na ukraińską politykę faktów dokonanych we Lwowie za broń chwyciły Orlęta. Na pomoc im ze zorganizowaną ad hoc pomocą ruszył z Krakowa pułkownik Michał Karaszewicz- Tokarzewski. Zaskoczyło to całkowicie Ukraińców. Walki o Lwów zapoczątkowały dziesięciomiesięczną wojnę między ZURL a odradzająca się Polską. Rząd ZURL po wyparciu ze Lwowa urzędował w Tarnopolu, a później w Stanisławowie.

CZYTAJ TAKŻE: Zbrodnie terrorystów z tzw. Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej 1918-19. Preludium Wołynia

Kresy.pl / zaxid.net

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  Ciekawe, czy odsłonięcie tych pomników nastąpi też w środku nocy, tak jak zajęcie Lwowa przez „herojów” Witowskiego? Swoją drogą, ileż to trzeba będzie wydać pieniędzy polskiego podatnika na utylizację tych koszmarów architektonicznych, gdy Lwów wróci do Macierzy…

   • jwu
    jwu :

    @Gaetano Dokładnie.We wcześniejszych wpisach wielokrotnie o tym pisałem,że Ukraińcy powinni stawiać pomniki Stalinowi ,bo kraj w tych granicach zawdzięczają wyłącznie dzięki niemu ,a nie „niezwyciężonej UPA”.Odnośnie Gutka 100/100.Facet niby krytykuje Ukraińców,ale jest przede wszystkim obsesyjnym rusofobem.I dlatego podejrzewam go, o bycie banderowskim kretem ? Przyznam ,że oprócz niego jest jeszcze paru innych na tym forum, którym nie ufam.