Ukraińskie władze prześcigają się w staraniach o upamiętnienie 100-lecia proklamowania we Lwowie tzw. Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej. Jak wynika z piątkowych doniesień portalu Zaxid.net, w mieście z inicjatywy różnych władz zostaną wzniesione dwa wątpliwej urody pomniki tego wydarzenia.

Pierwsza kompozycja stanie z inicjatywy rady miasta na ulicy Gródeckiej 40. Rozpoczęto już prace przygotowawcze w celu wzniesienia pomnika i urządzenia przestrzeni wokół niego. Będzie to rzeźba lwa z brązu stojącego na tylnych łapach zapożyczona z herbu ZURL. Lew będzie stał na bloku kamienia z motywem winorośli, co ma oznaczać, że „z krwi przelanej przez ukraińskich żołnierzy [w latach 1918-19 – red.] narodziło się wolne ukraińskie państwo”. Wokół pomnika mają być urządzone trawniki, ustawione ławki i posadzone drzewa. Koszt samej rekonstrukcji placu przy Gródeckiej 40 ma wynieść 1,5 mln hrywien; pomnik będzie kosztował dodatkowe  2 mln hrywien. Finansowanie projektu zapewniły władze miasta. Odsłonięcie pomnika zaplanowano na 1. listopada br.

Jednocześnie z inicjatywy niechętnych merowi Lwowa państwowych władz obwodu lwowskiego w odległości 500m od rzeźby lwa, na skrzyżowaniu ulic Czynu Listopadowego (d. Mickiewicza) i Ohijenki (d. Krasickich) ma powstać drugi pomnik poświęcony powstaniu ZURL. Władze obwodu chcą przeznaczyć na to 2 mln hrywien. W piątek 31. sierpnia komisja lwowskiego ratusza wydała zgodę na budowę pomnika.

Oba pomniki będą upamiętniać ogłoszenie 1. listopada 1918 roku przez Ukraińców Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowe ze stolicą we Lwowie, który był zamieszkany wówczas przez większość polską. W odpowiedzi na ukraińską politykę faktów dokonanych we Lwowie za broń chwyciły Orlęta. Na pomoc im ze zorganizowaną ad hoc pomocą ruszył z Krakowa pułkownik Michał Karaszewicz- Tokarzewski. Zaskoczyło to całkowicie Ukraińców. Walki o Lwów zapoczątkowały dziesięciomiesięczną wojnę między ZURL a odradzająca się Polską. Rząd ZURL po wyparciu ze Lwowa urzędował w Tarnopolu, a później w Stanisławowie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Zbrodnie terrorystów z tzw. Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej 1918-19. Preludium Wołynia

Kresy.pl / zaxid.net

We Lwowie powstaną aż dwa pomniki upamiętniające próbę zabrania miasta Polakom
Oceń ten artykuł

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

   • jwu :

    @Gaetano Dokładnie.We wcześniejszych wpisach wielokrotnie o tym pisałem,że Ukraińcy powinni stawiać pomniki Stalinowi ,bo kraj w tych granicach zawdzięczają wyłącznie dzięki niemu ,a nie „niezwyciężonej UPA”.Odnośnie Gutka 100/100.Facet niby krytykuje Ukraińców,ale jest przede wszystkim obsesyjnym rusofobem.I dlatego podejrzewam go, o bycie banderowskim kretem ? Przyznam ,że oprócz niego jest jeszcze paru innych na tym forum, którym nie ufam.

    • UPAdlina
     UPAdlina :

     @jwu Dokładnie jwu. Bander-ukry już dawno zrozumiały, że nie uda im się przekonać Polaków do swoich banderowskich sympatii, więc głównie skupili się na szczuciu Polaków na Rosjan. To jest dla nich główny priorytet i piszą o tym wyraźnie w uchwale oun z 1990 roku. Krytyka zaś przez nich banderyzmu jest chwytem, którym chcą wzbudzić w Polakach zaufanie. Ja zawsze ich poznaję po totalnej fiksacji rusofobicznej. Mają na tym punkcie pierdolca i to ich zawsze zdradza.