Obecnie w Polsce pracuje około 1,5 mln obywateli państw trzecich. Taką informację podał wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed. Dodał, że jego resort rozważa rozszerzenie możliwości pracy na podstawie tzw. oświadczenia na obywateli Filipin i Wietnamu.

Wiceminister Stanisław Szwed mówił o tym w środę podczas konferencji prasowej. – Obecnie składki w ZUS-ie opłaca ponad 400 tys. obcokrajowców – powiedział. – Łącznie (…) na polskim rynku pracy jest ok. 1,5 mln osób z państw trzecich.

Szwed dodał, że w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej prowadzone są prace ws. rozszerzenia listy państw, których obywatele mogą pracować na podstawie tzw. oświadczenia. Przypomnijmy, że od 1 lipca obowiązuje  rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, które uchyla ograniczenia w zatrudnianiu cudzoziemców w niemal trzystu zawodach. Do niedawna w uproszczonym trybie, to znaczy jedynie na podstawie oświadczenia pracodawcy o zatrudnieniu cudzoziemca, które wystarczyło złożyć w urzędzie pracy, mogli podejmować w Polsce prace obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Rosji i Ukrainy z czego korzystali głównie Ukraińcy. Zwracano uwagę, że nowe rozporządzenie może znacząco zwiększyć liczbę imigrantów zarobkowych w Polsce.

PRZECZYTAJ: Rząd PiS otwiera granice Polski przed masową imigracją

Wiceminister powiedział, że na razie nie ma propozycji, żeby rozszerzyć tę listę o inne państwa, ale przyznał, że wnioskują o to przedstawiciele pracodawców.

– Rozmawialiśmy o dwóch państwach, które moglibyśmy brać pod uwagę – obywatelach Filipin i Wietnamu – powiedział Szwed. Dodał, że trwają rozmowy z filipińskim ministerstwem ws. podpisania dwustronnej umowy o zatrudnianie pracowników, ale są one na razie na etapie wstępnym.

Przeczytaj: Do Polski trafiają pracownicy z Uzbekistanu, na mocy podpisanych wcześniej umów

Od początku roku obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji oraz Ukrainy mogą pracować na podstawie tzw. oświadczenia bez obowiązku posiadania pozwolenia na pracę jeśli okres pracy wyniesie do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Rząd chce wydłużyć ten okres do 12 miesięcy w ciągu półtora roku:

– Chcemy wydłużyć te okresy z 12 miesięcy na 18 miesięcy. Chcemy też ułatwić ubieganie się o pozwolenie na pracę w tym okresie.

Przeczytaj: „Migracja musi rosnąć i będzie rosnąć”. Rząd szykuje ułatwienia ws. zatrudniania Ukraińców

Praca cudzoziemca w okresie oczekiwania na nowe zezwolenie na pracę na nowym stanowisku u tego samego pracodawcy jest uznawana za legalną. Pracodawca nie będzie też musiał składać informacji o zmianie stanowiska pracy cudzoziemca do starosty, o ile obcokrajowiec będzie pracował na pełen etat na podstawie zezwolenia na pracę.

Czytaj także: Na progu imigracyjnej katastrofy. Czy skończymy jak Niemcy, Francuzi i Brytyjczycy?

W miniony piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podała, że liczna obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS wzrosła do 476 tys. osób, według danych na koniec marca br. Na koniec 2017 roku było to 440 tys. osób.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W zeszłym roku na podstawie oświadczenia pracodawcy przybyło ich do Polski 1,8 mln. Zezwolenie na pobyt czasowy lub stały otrzymało w zeszłym roku 192 tys. cudzoziemców. To 35% więcej niż rok wcześniej i aż o 78% więcej niż w roku 2015. Wśród nich było 125 tys. Ukraińców, ale też 8 tys. obywateli Indii, 6 tys. Wietnamczyków.

Przeczytaj: 48 mln zł rocznie na 500+ dla obcokrajowców – połowa dla Ukraińców

Czytaj również: W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci-obcokrajowców – głównie Ukraińców

bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply