W Hucie Pieniackiej uczczono ofiary ukraińskiej zbrodni

W Hucie Pieniackiej w obwodzie lwowskim na Ukrainie upamiętniono w niedzielę 76. rocznicę zbrodni na polskiej ludności. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz, bliscy ofiar zbrodni oraz mieszkający na Ukrainie Polacy.

Jak poinformowała w niedzielę Polska Agencja Prasowa (PAP), prezydent Andrzej Duda wystosował do uczestników i organizatorów obchodów list. „Zbrodnia w Hucie Pieniackiej jest porażającym świadectwem tego, co w istocie oznaczała ówczesna akcja antypolska, będąca niczym innym, jak ludobójczą czystką etniczną” – zaznaczył Andrzej Duda.

Zobacz także: W Babicach upamiętniono ofiary zbrodni w Hucie Pieniackiej 

Jak informuje PAP, w uroczystościach wzięła udział m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Podkreśliła ona w rozmowie z dziennikarzami, że potrzeba „rzetelnej pamięci o takich zbrodniach”. Stwierdziła także, że „tylko prawda jest gwarantem tego, że to się już nigdy więcej nie wydarzy”.

Zobacz także: Prof. Szwagrzyk: IPN wystąpił do strony ukraińskiej ws. badań w Hucie Pieniackiej

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jej zdaniem uznanie prawdy powinno być początkiem polsko-ukraińskich relacji. „Dopiero gdy staniemy w prawdzie, możemy wybaczyć, a wybaczenie jest niezbędnym elementem budowania dobrych relacji” – stwierdziła.

Do zbrodni w Hucie Pieniackiej doszło 28 lutego 1944 roku. Wieś była zamieszkana przez polską ludność. Ukraińscy żołnierze 4. Galicyjskiego Pułku Ochotniczego SS (składał się on z ochotników do Dywizji SS „Galizien”), dowodzeni przez niemieckiego dowódcę oraz wspierani przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i członków paramilitarnego oddziału nacjonalistów ukraińskich, dokonali pacyfikacji polskiej ludności.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Instytut Pamięci Narodowej szacuje, że zginęło wówczas ok. 850 osób – mężczyzn, kobiet i dzieci. W Hucie Pieniackiej znajdowali się także Polacy, którzy uciekli z innych miejscowości w obawie przed mordami, dokonywanymi przez ukraińskich nacjonalistów i wspierających ich chłopów.

Zobacz także: W Hucie Pieniackiej uczczono ofiary ukraińskich ss-manów. W uroczystościach wziął udział gloryfikator SS-Galizien

wnp.pl / pap/ kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Cześć ich pamięci! Niech Polskie Państwo i Polskie Władze już nigdy nie zostawi Polaków na pastwę bestialskich rzeźników, jak to miało miejsce w całej Małopolsce Wschodniej i na Wołyniu. Ale też popchnięcie Polaków do pierwszego szeregu – nazistowsko-sowieckiej rzezi. Niech nic podobnego już się nigdy nie powtórzy!