W Hucie Pieniackiej uczczono ofiary ukraińskiej zbrodni

W Hucie Pieniackiej w obwodzie lwowskim na Ukrainie upamiętniono w niedzielę 76. rocznicę zbrodni na polskiej ludności. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz, bliscy ofiar zbrodni oraz mieszkający na Ukrainie Polacy.

Jak poinformowała w niedzielę Polska Agencja Prasowa (PAP), prezydent Andrzej Duda wystosował do uczestników i organizatorów obchodów list. „Zbrodnia w Hucie Pieniackiej jest porażającym świadectwem tego, co w istocie oznaczała ówczesna akcja antypolska, będąca niczym innym, jak ludobójczą czystką etniczną” – zaznaczył Andrzej Duda.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Zobacz także: W Babicach upamiętniono ofiary zbrodni w Hucie Pieniackiej 

Jak informuje PAP, w uroczystościach wzięła udział m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Podkreśliła ona w rozmowie z dziennikarzami, że potrzeba „rzetelnej pamięci o takich zbrodniach”. Stwierdziła także, że „tylko prawda jest gwarantem tego, że to się już nigdy więcej nie wydarzy”.

Zobacz także: Prof. Szwagrzyk: IPN wystąpił do strony ukraińskiej ws. badań w Hucie Pieniackiej

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jej zdaniem uznanie prawdy powinno być początkiem polsko-ukraińskich relacji. „Dopiero gdy staniemy w prawdzie, możemy wybaczyć, a wybaczenie jest niezbędnym elementem budowania dobrych relacji” – stwierdziła.

Do zbrodni w Hucie Pieniackiej doszło 28 lutego 1944 roku. Wieś była zamieszkana przez polską ludność. Ukraińscy żołnierze 4. Galicyjskiego Pułku Ochotniczego SS (składał się on z ochotników do Dywizji SS „Galizien”), dowodzeni przez niemieckiego dowódcę oraz wspierani przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i członków paramilitarnego oddziału nacjonalistów ukraińskich, dokonali pacyfikacji polskiej ludności.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Instytut Pamięci Narodowej szacuje, że zginęło wówczas ok. 850 osób – mężczyzn, kobiet i dzieci. W Hucie Pieniackiej znajdowali się także Polacy, którzy uciekli z innych miejscowości w obawie przed mordami, dokonywanymi przez ukraińskich nacjonalistów i wspierających ich chłopów.

Zobacz także: W Hucie Pieniackiej uczczono ofiary ukraińskich ss-manów. W uroczystościach wziął udział gloryfikator SS-Galizien

wnp.pl / pap/ kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Cześć ich pamięci! Niech Polskie Państwo i Polskie Władze już nigdy nie zostawi Polaków na pastwę bestialskich rzeźników, jak to miało miejsce w całej Małopolsce Wschodniej i na Wołyniu. Ale też popchnięcie Polaków do pierwszego szeregu – nazistowsko-sowieckiej rzezi. Niech nic podobnego już się nigdy nie powtórzy!