W Babicach upamiętniono ofiary zbrodni w Hucie Pieniackiej

W Babicach (woj. opolskie) rozpoczęły się obchody rocznicy zbrodni popełnionej na Polakach z Huty Pieniackiej, pomordowanych 76 lat temu przez Ukraińców, m.in. z batalionu policyjnego SS oraz UPA.

W sobotę w Babicach koło Baborowa w woj. opolskim po raz 19. odbyły się uroczystości upamiętniające mieszkańców Huty Pieniackiej, pomordowanych 28 lutego 1944 roku przez przez żołnierzy dywizji SS Galizien złożonej z ukraińskich ochotników, a także UPA. Obecni byli potomkowie rodzin z Huty Pieniackiej, w tym mieszkający w tej okolicy, a także przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz organizacji pozarządowych i środowisk kresowych.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

W miejscowym kościele parafialnym odprawiono Mszę św. w intencji zamordowanych w Hucie Pieniackiej Polaków. Podczas kazania ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski podkreślił, że pamięć o ofiarach czystek narodowościowych, do jakich doszło na Kresach w czasie drugiej wojny światowej, powinna być zarówno przestrogą dla przyszłych pokoleń, jak również wezwaniem do przestrzegania zasad wspólnych dla wszystkich chrześcijan.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

„Bez pamięci trudno budować przyszłość” – mówił ks. Isakowicz-Zaleski, cytowany przez PAP. „Ciągle jednak spotykamy ludzi, którzy mówią, że można zabijać, choć przykazanie <<nie zabijaj>> jest ważne także dla ludzi niewierzących. Gdyby przestrzegano tego uniwersalnego przykazania, to Kresy nie spłynęłyby krwią, tak jak to się stało w czasie II wojny światowej, gdzie często sąsiedzi zabijali sąsiadów”.

Janusz Wójcik, reprezentujący samorząd województwa opolskiego zwrócił uwagę na konieczność zachowania standardów moralnych, niezależnie od otaczającej nas rzeczywistości. Przypomniał m.in. o Ukraińców, którzy ratowali Polaków przed swoimi rodakami.

„Byli także Niemcy, którzy pomimo atmosfery nienawiści, wojny, potrafili pozostać ludźmi. Oczywiście, jest to bardzo trudne, jednak – jak to zauważył ksiądz Isakowicz-Zaleski – wezwanie do bycia przyzwoitym, do przestrzegania fundamentalnych zasad człowieczeństwa, od wieków jest stałym elementem większości religii i świeckich systemów wartości. Dlatego tak ważne jest, by przy okazji uroczystości takich jak te w Babicach, pamiętać o ofiarach wojen i nacjonalizmów oraz robić wszystko, co tylko możliwe, by tego typu potworności nigdy już nie miały miejsca” – powiedział Wójcik.

Po Mszy św uczestnicy obchodów złożyli kwiaty przed pamiątkową tablicą. Zgodnie z programem obchodów, dziś o godz. 18:00 w katedrze we Lwowie odprawiono Mszę św. za pomordowanych Polaków. Z kolei w niedzielę 23 lutego o godzinie 12.00 odprawiona zostanie Msza św. za Ofiary i nabożeństwo ekumeniczne pod pomnikiem na terenie nieistniejącej dziś Huty Pieniackiej k. Brodów na Tarnopolszczyźnie. Za niespełna tydzień, w piątek 28 lutego, o godz. 12:00 w Katedrze Polowej WP w Warszawie odprawiona zostania Msza św. za Ofiary Ukraińskiego Ludobójstwa Polaków, a o godz. 13:00 przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbędzie się Apel Pomordowanych oraz zapalenie zniczy i złożenie wieńców.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

PRZECZYTAJ: Prawdziwa historia ludobójstwa w Hucie Pieniackiej

Czytaj również: Huta Pieniacka kole w oczy nacjonalistów

W 1944 r. w Hucie Pieniackiej funkcjonowała polska samoobrona, która 23. lutego wdała się w walkę z ukraińskimi esesmanami. Z tego powodu 28. lutego wieś stała się celem akcji pacyfikacyjnej policyjnego batalionu SS Galizien złożonego z Ukraińców, ochotników do dywizji Waffen-SS Galizien oraz lokalnego oddziału UPA. W ataku uczestniczyli także ukraińscy cywile. W czasie pacyfikacji doszło do bestialskich mordów, także na kobietach i dzieciach. Z tysiąca mieszkańców i znacznej liczby uciekinierów z innych wołyńskich miejscowości atakowanych przez UPA, przeżyły tylko 162 osoby. Domy ofiar obrabowano, a samą wieś zrównano z ziemią.

Pomimo wcześniejszego wycofania się ze wsi uzbrojonych obrońców, napastnicy obrabowali domy, a następnie dokonali brutalnej rzezi cywilnych mieszkańców – w tym kobiet i dzieci. Około 850 ofiar tej zbrodni pochowano w zbiorowych mogiłach.

Przeczytaj także: W Hucie Pieniackiej uczczono ofiary ukraińskich SS-manów. W uroczystości wziął udział gloryfikator SS Galizien [+FOTO]

Czytaj również: Na Ukrainie zatrzymano podejrzanego o profanacje w Hucie Pieniackiej i Bykowni

PAP / RIRM/ radio.opole.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz