Ekipa prezydenta USA Donalda Trump już dwa lata temu dysponowała projektem dekretu – zarządzenia wykonawczego umożliwiającego mu podjęcie nadzwyczajnych działań w celu budowy ogrodzenia wzdłuż granicy z Meksykiem – tak wynika z upublicznionego dokumentu autorstwa Douglasa Macgregora, emerytowanego pułkownika armii USA.

Na łamach portalu Medium.com red. Jeff Giesea opublikował dokumenty świadczące o tym, że prezydent Donald Trump jeszcze przed objęciem urzędu w styczniu 2017 roku miał przygotowane podstawy do podjęcia specjalnych działań w celu zabezpieczenia granicy z Meksykiem.

W październiku 2016 roku zostało przygotowane specjalne memorandum z propozycją zarządzenia wykonawczego oraz aneksem z dodatkowymi propozycjami do rozważenia w tej sprawie. Autorem jest Douglas Macgregor, emerytowany pułkownik armii Stanów Zjednoczonych, planista wojskowy, autor i wiceszef firmy konsultingowej Burke-Macgregor, LLC.

Przeczytaj: Płk Macgregor dla portalu Kresy.pl: Trump musi oczyścić Departament Obrony i swój personel

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Dokument liczy sobie trzy strony. Według Giesea’a, został on przedstawiony ekipie prezydenta Trumpa i krążył w niej do momentu odejścia Steve’a Bannona z Białego Domu w sierpniu 2017 roku.

Według dokumentu, datowanego na 10 października 2016 roku, pierwszym działaniem prezydenta Trumpa powinien być „akt wykonawczy celem zabezpieczenia południowej granicy i przyległych obszarów morskich”. Rozkaz ten „powinien umieścić południową granicę pod kontrolą Departamentu Obrony, w szczególności Armii USA, do czasu, gdy prezydent uzna granicę lądową z Meksykiem za zabezpieczoną”. Podkreślono, że „prezydent musi działać, żeby chronić Amerykanów”, zaś od 2001 roku rząd przeznaczył znacznie większe środki na ochronę Afgańczyków i Irakijczyków przed ich własnymi konfliktami niż zabezpieczenie granic Stanów Zjednoczonych „przed niebezpiecznymi przestępcami i terrorystami” oraz nielegalnymi imigrantami.

Projekt specjalnego rozkazu nakazuje sekretarzowi ds. armii zabezpieczenie granicy z Meksykiem z wykorzystaniem sił zbrojnych, do czasu, gdy granica, z wyjątkiem wybranych obszarów górzystych, zostanie zabezpieczona barierą, całodobową nadzorowaną przez uzbrojone zespoły szybkiego reagowania, które w razie próby nielegalnego przekroczenia granicy mogłyby użyć siły. Sam system ogrodzenia miałby składać się z dwóch linii z sensorami i strefą zamkniętą między nimi.

Ponadto, wojsko miałoby utrzymywać granicę amerykańsko-meksykańską do czasu zmniejszenia się ilości narkotyków i nielegalnych imigrantów napływających do USA do poziomu, w którym odpowiednie służby, jak Federalna Policja Graniczna czy Departament Bezpieczeństwa Krajowego będą mogły poradzić sobie z tym bez pomocy Armii USA. Warunkiem jest też, by odsetek „nielegalnych obcych” w USA nie przekraczał 2 proc. amerykańskiej populacji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wszyscy nielegalni imigranci, według propozycji Macgregora, powinni być natychmiast deportowani wgłąb Meksyku, bez żadnego wysłuchania sądowego lub administracyjnego. Wszystkim zatrudniającym takich nielegalnych migrantów groziłyby kary.

Dokument ujawniono w czasie, gdy Trump rozważa wprowadzenie stanu wyjątkowego, by móc zbudować obiecany mur wzdłuż granicy z Meksykiem. W ten sposób mógłby obejść Kongres, w którym m.in. z uwagi na przewagę Demokratów w Izbie Reprezentantów nie może przeforsować przeznaczenia środków na budowę ogrodzenia.

Przeczytaj: Trump: osiągnęliśmy porozumienie ws. zawieszenia rządu federalnego

medium.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz