Trump: osiągnęliśmy porozumienie ws. zawieszenia rządu federalnego

Prezydent USA Donald Trump poinformował o porozumieniu z Kongresem dotyczącym tymczasowego wznowienia działania rządu federalnego. Rozmowy ws. muru na granicy z Meksykiem mają być kontynuowane.

W piątek po godzinie 14:00 czasu w Waszyngtonie, prezydent USA Donald Trump poinformował na konferencji prasowej o osiągnięciu porozumienia z Kongresem ws. częściowego zawieszenia (shutdown) rządu federalnego. Powiedział, że shutdown zostaje tymczasowo zawieszony, a działanie rządu zostanie wznowione.

Trump zapowiedział, że poprze ustawę, zakładającą zawieszenie shutdownu na okres trzech tygodni, do 15 lutego. Ma ona zostać natychmiast skierowana do Senatu. Tymczasowe porozumienie nie przewiduje środków, ponad 5 mld dol., na budowę ogrodzenia wzdłuż granicy USA z Meksykiem, czego od Kongresu domagał się Trump.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Prezydent USA odniósł się też do swoich wcześniejszych gróźb ws. możliwego ogłoszenia stanu wyjątkowego, by umożliwić budowę muru. Określił to mianem „potężnej broni”, której jednak nie chce używać. Wyraził nadzieję, że w toku dalszych negocjacji uda się dojść do porozumienia ws. sfinansowania budowy muru. Według zapowiedzi prezydenta USA, kwestia bezpieczeństwa na granicy z Meksykiem ma być przedmiotem dyskusji na forum dwupartyjnej komisji parlamentarnej.

– Mury nie powinny wzbudzać kontrowersji – powiedział Trump, który dużo mówił o zagrożeniach ze strony kryminalistów i narkotyków, napływających do kraju przez południową granicę. Dodał, że gdyby nie osiągnięto tymczasowego porozumienia, to wówczas mógłby użyć swojej prezydenckiej władzy, by odwołać się do „stanu wyjątkowego”.

– Jako głównodowodzący, moim najwyższym priorytetem jest obrona naszego wielkiego kraju – powiedział Trump. – Nie możemy oddać kontroli operacyjnej nad granicami naszego kraju zagranicznym kartelom i przemytnikom.

Lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell powiedział, że popiera propozycję prezydenta i wezwał Demokratów do przystąpienia do rozmów. Wcześniej Demokraci postawili Trumpowi warunek, że przystąpią do rozmów dopiero wówczas, gdy prezydent wznowi działanie rządu federalnego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Tydzień temu Trump zaproponował Demokratom kompromis, zakładający przeznaczenie środków na budowę muru, przy jednoczesnym rozszerzeniu ochrony dla 700 tys. nielegalnych imigrantów, którzy trafili do Stanów Zjednoczonych jako dzieci oraz dla 300 tys. imigrantów z krajów, do których powrót uznano za zagrażający ich życiu. Demokraci jednak już na wstępie odrzucili tę propozycję.

Obecny shutdown jest najdłuższym w historii USA, trwa 35 dni.

Foxnews.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz