Z powodu braku porozumienia w Kongresie USA ws. budżetu dla jednej czwartek resortów, w nocy z piątku na sobotę część amerykańskiego rządu federalnego przestała działać. Zasadniczym powodem jest brak zgody Demokratów na zabezpieczenie 5 mld dol. na mur na granicy z Meksykiem.

W piątek do późnych godzin wieczornych członkowie Kongresu USA rozmawiali z urzędnikami Białego Domu, ale nie udało się uzyskać porozumienia. Prezydent Donald Trump zapowiadał, że jest przygotowany na „długotrwałe zawieszenie”. Z powodu braku porozumienia nastąpił tzw. częściowy shutdown i rząd federalny zostaje częściowo zawieszony. Dotyczy to resortów bezpieczeństwa kraju, sprawiedliwości, transportu, handlu, zasobów naturalnych, rolnictwa, gospodarki mieszkaniowej i urbanistyki oraz szeregu niezależnych agencji federalnych w tym np. NASA.

Trump na określenie impasu używa określenia „Democratic shutdown”, obarczając odpowiedzialnością za sytuację swoich politycznych konkurentów z Partii Demokratycznej. – Nie możemy nic na to poradzić, ponieważ potrzebujemy głosów Demokratów, żeby zatwierdzić budżet.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Demokraci nie chcą poprzez prowizorium budżetowego, które ma zapewniać finansowanie rządu USA do 8 lutego, przede wszystkim z powodu zapisów dotyczących budowy muru na granicy z Meksykiem, mającego zabezpieczyć kraj przez nielegalną imigracją. Przypomnijmy, że była to jedna ze sztandarowych obietnic wyborczych Trumpa i jeden z symboli zapowiadanej przez niego polityki „America First”. Wcześniej amerykański prezydent oświadczył na Twitterze, że „Meksyk już płaci (pośrednio) za Mur dzięki USMCA [nowa umowa o wolnym handlu – red.], zamiennikowi dla NAFTA”, dzięki czemu „o wiele więcej pieniędzy trafi do Stanów Zjednoczonych”.

Przeczytaj: Trump: wojsko zbuduje mur na granicy z Meksykiem

W pierwotnej, przyjętej w środę wersji prowizorium nie było o tym mowy. Dlatego, gdy ustawa trafiła na biurka Trumpa, odmówił jej podpisania, jeśli nie zostanie w niej zabezpieczona kwota 5 mld dolarów na budowę muru. Niedługo później Izba Reprezentantów wprowadziła korekty, spełniając oczekiwania prezydenta oraz zabezpieczając 8 mld dolarów na pomoc w przypadku katastrof.

Nowa wersja dokumentu nie znajduje jednak poparcia w Senacie. Republikanie mają w nim tylko dwa głosy przewagi, a do przyjęcia prowizorium potrzeba co najmniej 60 głosów w tej 100-osobowej izbie. Z uwagi na brak kompromisu, głosowanie przełożono na sobotnie popołudnie czasu miejscowego.

Częściowe zawieszenie rządu federalnego może potrwać nawet do 3 stycznia, gdy zostanie zaprzysiężony Kongres kolejnej kadencji. Do tego czasu 800 tys. pracowników urzędów federalnych będzie musiało pójść na przymusowe zwolnienia bez pensji bądź pracować bez wynagrodzenia.

RIRM / wp.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz