Prezydent USA Donald Trump nie wyklucza ogłoszenia stanu wyjątkowego, by móc budować mur na granicy z Meksykiem bez zgody Kongresu. Podczas rozmów z Demokratami powiedział, że może utrzymać częściowe zawieszenie działania rządu federalnego „nawet przez lata”.

W piątek prezydent Trump oraz przywódcy Demokratów uzgodnili przeprowadzenie podczas weekendu dodatkowych rozmów ws. impasu związanego z trwającym od 22 grudnia częściowym zawieszeniem funkcjonowania rządu federalnego. Trump domaga się, żeby w budżecie federalnym zabezpieczyć 5 mld dolarów na budowę muru na granicy z Meksykiem, czemu kategorycznie sprzeciwiają się Demokraci. Z uwagi na wymaganą większość kwalifikowaną, Republikanie nie byli w stanie przeforsować tych zmian w Senacie.

Podczas rozmów Biały Dom mają reprezentować wiceprezydent Mike Pence, doradca i zięć Trumpa, Jared Kushner, oraz szefowa resortu bezpieczeństwa narodowego Kirstjen Nielsen.

 

Podczas piątkowego spotkania z przedstawicielami Demokratów, drugiego w ciągu ostatnich trzech dni, według Associated Press Trump dam im do zrozumienia, że może utrzymać częściowe zawieszenie funkcjonowania rządu federalnego (shutdown) “przez miesiące, a nawet lata”. Tak wynikało z relacji uczestniczącego w spotkaniu lidera demokratycznej mniejszości w Senacie Chucka Schumera:

 – Powiedzieliśmy prezydentowi, że potrzebne jest otwarcie (przywrócenie działania) rządu. Sprzeciwił się. Właściwie to powiedział, że utrzyma rząd zamknięty przez bardzo długi okres, przez miesiące albo i lata.

Według AP, Trump potwierdził te słowa, choć zdecydowanie wyraził nadzieję, że shutdown nie będzie trwał tak długo. Oświadczył zarazem, że rozważa skorzystanie z nadzwyczajnych uprawnień, by szybko zbudować mur na granicy z Meksykiem bez aprobaty Kongresu, w tym poprzez wprowadzenie stanu wyjątkowego.

– Mogę to zrobić, jeśli zechcę. Możemy ogłosić stan wyjątkowy – powiedział Trump. Będzie jednak próbował wynegocjować z Kongresem środki na budowę muru.

Przeczytaj: Trump: albo będzie mur, albo zamknę granicę z Meksykiem

Czytaj również: Trump: wojsko zbuduje mur na granicy z Meksykiem

W czwartek Izba Reprezentantów przegłosowała dwie ustawy budżetowe, których celem jest zakończenie częściowego zawieszenia rządu federalnego. Nie przewidziano w nich jednak 5 mld dolarów na budowę muru na granicy z Meksykiem. Tego samego dnia w południe rozpoczęła się nowa kadencja Kongresu, w którym Demokraci mają wyraźną większość (235 do 199) w Izbie Reprezentantów. Dzięki temu mogli przyjąć ustawy nieprzewidujące funduszy na mur graniczny, co zapowiadała nowa przewodnicząca Izby Nancy Pelosi. Ustawy te trafią teraz do Senatu, w którym Republikanie wciąż mają przewagę.

Czytaj także: Kongresmenka-muzułmanka tuż po zaprzysiężeniu o Trumpie: doprowadzimy do impeachmentu tego sku*****a [+VIDEO]

PAP / polsatnews.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. dls Maverick
    dls Maverick :

    Z Dallas, ode mnie, pierwszej reki: prezydent walczy o prawo, ktore nalezy przestrzegac w Ameryce. Chcesz imigrowac do nas..ok, ale legalnie, a nie przez np. Rio Grande wplaw. Demokracji oponuja tylko dlatego aby walczyc z Trumpem, tylko dlatego ze nim jest.