Prezydent USA Donald Trump nie wyklucza ogłoszenia stanu wyjątkowego, by móc budować mur na granicy z Meksykiem bez zgody Kongresu. Podczas rozmów z Demokratami powiedział, że może utrzymać częściowe zawieszenie działania rządu federalnego „nawet przez lata”.

W piątek prezydent Trump oraz przywódcy Demokratów uzgodnili przeprowadzenie podczas weekendu dodatkowych rozmów ws. impasu związanego z trwającym od 22 grudnia częściowym zawieszeniem funkcjonowania rządu federalnego. Trump domaga się, żeby w budżecie federalnym zabezpieczyć 5 mld dolarów na budowę muru na granicy z Meksykiem, czemu kategorycznie sprzeciwiają się Demokraci. Z uwagi na wymaganą większość kwalifikowaną, Republikanie nie byli w stanie przeforsować tych zmian w Senacie.

Podczas rozmów Biały Dom mają reprezentować wiceprezydent Mike Pence, doradca i zięć Trumpa, Jared Kushner, oraz szefowa resortu bezpieczeństwa narodowego Kirstjen Nielsen.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Podczas piątkowego spotkania z przedstawicielami Demokratów, drugiego w ciągu ostatnich trzech dni, według Associated Press Trump dam im do zrozumienia, że może utrzymać częściowe zawieszenie funkcjonowania rządu federalnego (shutdown) „przez miesiące, a nawet lata”. Tak wynikało z relacji uczestniczącego w spotkaniu lidera demokratycznej mniejszości w Senacie Chucka Schumera:

 – Powiedzieliśmy prezydentowi, że potrzebne jest otwarcie (przywrócenie działania) rządu. Sprzeciwił się. Właściwie to powiedział, że utrzyma rząd zamknięty przez bardzo długi okres, przez miesiące albo i lata.

Według AP, Trump potwierdził te słowa, choć zdecydowanie wyraził nadzieję, że shutdown nie będzie trwał tak długo. Oświadczył zarazem, że rozważa skorzystanie z nadzwyczajnych uprawnień, by szybko zbudować mur na granicy z Meksykiem bez aprobaty Kongresu, w tym poprzez wprowadzenie stanu wyjątkowego.

– Mogę to zrobić, jeśli zechcę. Możemy ogłosić stan wyjątkowy – powiedział Trump. Będzie jednak próbował wynegocjować z Kongresem środki na budowę muru.

Przeczytaj: Trump: albo będzie mur, albo zamknę granicę z Meksykiem

Czytaj również: Trump: wojsko zbuduje mur na granicy z Meksykiem

W czwartek Izba Reprezentantów przegłosowała dwie ustawy budżetowe, których celem jest zakończenie częściowego zawieszenia rządu federalnego. Nie przewidziano w nich jednak 5 mld dolarów na budowę muru na granicy z Meksykiem. Tego samego dnia w południe rozpoczęła się nowa kadencja Kongresu, w którym Demokraci mają wyraźną większość (235 do 199) w Izbie Reprezentantów. Dzięki temu mogli przyjąć ustawy nieprzewidujące funduszy na mur graniczny, co zapowiadała nowa przewodnicząca Izby Nancy Pelosi. Ustawy te trafią teraz do Senatu, w którym Republikanie wciąż mają przewagę.

Czytaj także: Kongresmenka-muzułmanka tuż po zaprzysiężeniu o Trumpie: doprowadzimy do impeachmentu tego sku*****a [+VIDEO]

PAP / polsatnews.pl / Kresy.pl

Trump nie wyklucza ogłoszenia stanu wyjątkowego, żeby móc zbudować mur
Oceń ten artykuł

Tagi: , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz