Zatrzymany koło Hajnówki obywatel Ukrainy odpowie nie tylko za przewożenie nielegalnych migrantów, ale też za posiadanie substancji psychotropowych. Może mu grozić do 8 lat więzienia.

W środę funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Legnicy, pełniąc służbę na wschodniej granicy naszego kraju, podczas patrolu w okolicach Hajnówki zwrócili uwagę na skodę z mocno przyciemnianymi tylnymi szybami. Pojazd wydał im się podejrzany, więc postanowili go skontrolować. Podejrzewali, że może służyć do przewozu imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską.

Jak się okazało, podejrzenia policjantów były uzasadnione. Samochód prowadził 31-letni obywatel Ukrainy, przewożący trzech Syryjczyków, którzy w Polsce przebywali nielegalnie. Ponadto, Ukrainiec miał przy sobie zawiniątka z mefedronem.

W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa policjanci z Legnicy zatrzymali wszystkie osoby i przekazali Straży Granicznej.

Zatrzymany „kurier” odpowie za zorganizowanie innym osobom przekroczenia wbrew przepisom granicy Polski oraz nielegalne posiadanie substancji psychotropowych. Może mu grozić nawet do 8 lat więzienia. Obywatele Syrii odpowiedzą za nielegalne przekroczenie granicy.

Jak pisaliśmy, Straż Graniczna poinformowała w sobotę, że poprzedniej doby 43 osoby usiłowały przedostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W pobliżu miejscowości Mielnik zatrzymano obywatela Ukrainy – „kuriera” nielegalnych imigrantów, który przewoził czterech obywateli Afganistanu. Przemytnikowi grozi 8 lat więzienia.

Z danych, które Straż Graniczna przesłała w lutym portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowią 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych jest najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Także w 2021 roku 90 proc. osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowili cudzoziemcy. Zwracaliśmy uwagę, że wówczas w statystykach SG dominowali także obywatele Ukrainy i Gruzji. Dane z grudnia 2021 roku wskazywały jednak mniejszą łączną liczbę zatrzymanych przemytników – 355.

Wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) także zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

kryminalki.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply