Policja zatrzymała trzech obywateli Ukrainy ws. kradzieży paliwa z koparek, których używano do budowy drogi na Mazowszu. Jednego ze złodziei schwytano na gorącym uczynku. Wszystkim grozi nawet 10 lat więzienia.

W piątek w nocy policjanci z Trojanowa na Mazowszu podczas patrolu sprawdzali miejsce postoju koparek w miejscowości Wola Korycka Górna, gdzie trwa budowa drogi S-17. Na miejscu ich uwagę zwróciły plastikowe beczki i przewody powkładane do zbiorników paliwa maszyn. Wszystko służyło do kradzieży oleju napędowego.

Policjanci schwytali na gorącym uczynku złodzieja, który kradł paliwo z koparek. Okazało się, że jest nim obywatel Ukrainy. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu.

 

W toku dalszych czynności służbowych policjanci ustalili, że sprawca miał swoich współpracowników. W sobotę zatrzymali dwie kolejne osoby, również Ukraińców. Wszyscy mieszkali w Markach. Okazało się, że jeden z nich był w nocy na miejscu przestępstwa, ale uciekł i na piechotę wrócił do miejsca zamieszkania. Trzeci mężczyzna był ich kierowcą. Przywiózł ich na miejsce postoju koparek, a później miał zabrać skradzione paliwo.

Przeczytaj: Ukraińscy złodzieje rozbili młotami kantor w Żarach. Próbowali uciec na Ukrainę [+VIDEO]

Wszyscy trzej Ukraińcy usłyszeli już zarzuty kradzieży z włamaniem. Grozi im za to kara nawet do 10 lat więzienia.

Jak informowała „Rzeczpospolita” we wrześniu ub. roku, w ciągu dwóch lat nastąpił lawinowy wzrost liczby ściganych listami gończymi obcokrajowców, którzy popełniają przestępstwa i wykroczenia, a przy tym nie płacą grzywien i są bezkarni. W zdecydowanej większości dotyczy to obywateli Ukrainy. Są poszukiwani do odbycia kary w polskich więzieniach, ale nie trafiają tam, bo uciekają za wschodnią granicę.

Dziennik przytaczał dane Komendy Głównej Policji z których wynika, że mimo spadku liczby osób poszukiwanych listami gończymi (obecnie 18 tys.), udział cudzoziemców „rekordowo rośnie”. Obecnie jest to 3949 osób, z czego ponad 80 proc. (3253 osób) to Ukraińcy. O skali wzrostu świadczy, że rok wcześniej poszukiwanych Ukraińców było 1,6 tys., a dwa lata temu – 956.

Przeczytaj więcej: Ukraińcy liderami policyjnych statystyk

mazowiecka.policja.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply