Dwaj Ukraińcy, którzy nocą napadli na całodobowy kantor w Żarach uzbrojeni w ciężkie młoty i ukradli pieniądze, zostali schwytani podczas próby nielegalnego przekroczenia granicy. Grozi im nawet 12 lat pozbawienia wolności.

Jak poinformowała lubuska policja, do zdarzenia doszło tydzień temu, w nocy z niedzieli na poniedziałek. Do całodobowego kantoru w Żarach, obsługiwanego przez kasjerkę, wtargnęło dwóch zamaskowanych mężczyzn. Mieli za sobą ciężkie młoty wyburzeniowe, którymi zaczęli rozbijać szybę dzielącą ich od kasjerki i pieniędzy. Udało im się wybić otwór, przez który zabrali znaczną kwotę pieniędzy, po czym zbiegli. Kasjerka uruchomiła alarm, wzywając ochronę, która zaalarmowała policję.

Policjanci z Żar przystąpili do poszukiwań, wspomagani przez funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Śledczy szybko ustali, że sprawcami napadu są dwa obywatele Ukrainy, w wieku 41 i 43 lat i przekazali tę informację do służb mundurowych w całej Polsce.

 

Podejrzani Ukraińcy zostali zatrzymani niespełna dobę po napadzie, około 1 w nocy 17 lipca przez funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Dorohusku, gdy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę, z ominięciem przejścia granicznego. Zostali przekazani policji.

Obaj Ukraińcy usłyszeli zarzuty rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia, za co grozi im kara od 3 do 12 lat pobawienia wolności.

W ubiegły piątek sąd zdecydował o umieszczeniu Ukraińców na trzy miesiące w areszcie. Teraz lubuscy policjanci ustalają czy zatrzymani mogą mieć związek z podobnymi zdarzeniami na terenie Polski. Jak poinformowano, sprawa jest rozwojowa i nadzorowana jest przez Prokuraturę Rejonową w Żarach.

Poseł Kukiz’15 Marek Jakubiak zapowiedział, że zwróci się o informacje dotyczące przestępczości w Polsce z podziałem na narodowość sprawców.

-Ukraińcy napadli na kantor. Szybę zniszczyli młotami Zapytam o przekrój przestępczości w podziale na narodowości – napisał na Twitterze.

lubuska.policja.gov.pl / twitter.com / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Tak majdańską rewolucyjną godność banderowcy czcili,tylko siekiery na młoty zamienili. Dlaczego takiej przyjażni nie potrafimy zrozumieć? Sądy? Z pewnością będą bardziej wyrozumiałe,tam wielu togowych,którzy tylko oczekują na dogodną okazję by swą miłość Ukrajini,jej herojom,jej nacji sławę głosić.