Ukraińcy będą mogli pracować w instytucjach rządowych – rządowy portal twierdzi jednak, że to fejk, ponieważ zmiany przepisów nie dotyczą tylko Ukraińców, lecz także innych cudzoziemców.

Na blogu kancelarii Lega Artis opublikowano 27 lipca br. artykuł pt. “Ukrainizacja polski trwa! Od września Ukraińcy będą mogli pracować w instytucjach rządowych”. Jak wskazano w materiale, we wrześniu zaczną obowiązywać przepisy ustawy zmieniającej ustawę o służbie cywilnej oraz inne ustawy. Nowe przepisy przewidują, że cudzoziemcy będą mogli podjąć zatrudnienie w instytucjach rządowych.

4 sierpnia na rządowym portalu Fake Hunter stwierdzono, że wspomniany materiał to “fejk”, ponieważ “nagłówek tekstu głosi: ‘Od września Ukraińcy będą mogli pracować w instytucjach rządowych’ wskazując na rzekome, szczególne przywileje jakie państwo polskie miałoby nadać Ukraińcom, prawda jest taka, że zmiana dotyczy cudzoziemców ogółem”.

Tymczasem w artykule nie stwierdzono, że przepisy dotyczą tylko Ukraińców. Nie sugerowano w nim też, że Ukraińcy będą posiadali w tym zakresie przywileje inne, niż pozostali cudzoziemcy.

Zobacz także: Ukraińcy stanowią 37 proc. mieszkańców Rzeszowa i 28 proc. Wrocławia

Przeczytaj: Sondaż. Większość badanych ocenia, że Ukraińcy w Polsce są traktowani lepiej niż Polacy

Jak informowaliśmy, według ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 roku o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw, we wrześniu w życie wejdą przepisy, według których cudzoziemcy będą mogli być zatrudniani w instytucjach rządowych.

W instytucjach będą mogli zostać zatrudnieni obywatele Unii Europejskiej lub obywatele państwa, którego obywatelom na podstawie umów międzynarodowych lub przepisów prawa Unii Europejskiej przysługuje prawo podjęcia zatrudnienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub posiada ważną Kartę Polaka.

Jak czytamy „osoba nieposiadająca obywatelstwa polskiego może zostać zatrudniona w służbie cywilnej, jeżeli posiada znajomość języka polskiego potwierdzoną dokumentem określonym w przepisach wydanych na podstawie ust. 3”.

Wymogu potwierdzenia znajomości języka polskiego dokumentem określonym w przepisach wydanych na podstawie ust. 3 nie stosuje się do osób posiadających ważną Kartę Polaka.

Zobacz także: Jedna składka ZUS wystarczy Ukraińcom do emerytury w Polsce. „Rz” potwierdza ustalenia Kresy.pl

fakehunter.pap.pl / legaartis.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply