Ukraina: testy systemu amunicji krążącej ST-35 Hrim na wiosnę 2021 roku [+VIDEO]

Producent ukraińskiego systemu amunicji krążącej ST-35 Hrim zapowiada, że próby fabryczne mogą odbyć się już przyszłą wiosną.

Artem Wjunnyk, dyrektor ukraińskiej firmy Atłon Awia, wchodzącej w skład państwowej spółki „Liga Przedsiębiorstw Obronnych Ukrainy” poinformował w końcu listopada br., że testy fabryczne systemu amunicji krążącej ST-35 „Hrim” są zaplanowane na wiosnę przyszłego roku. Prace w ramach projektu mogą zakończyć się już na początku 2021 roku.

Zobacz: Ukraińcy zaprezentowali własny system amunicji krążącej [+VIDEO]

„Spodziewamy się przeprowadzić próby fabryczne na wiosnę 2021 roku. Według planów, powinno to być w kwietniu-maju [20]21 roku” – powiedział Wjunnyk. Dodał, że jeśli próby te wypadną pomyślnie, to możliwe, że „już w następnym roku odbędą się testy państwowe”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Szef Atłon Awii zastrzegł przy tym, że mogą mieć miejsce opóźnienia, ale nie z winy jego firmy, lecz poddostawcy, który ma opracować i ukończyć głowicę bojową. Podkreślił, że to od tego poddostawcy będzie zależeć termin testów, a jego prywatne przedsiębiorstwo odpowiada za nośnik w postaci drona i za system naprowadzania.

Atłon Awia znana jest głównie jako producent dronów A1-SM Furia, jednego z najliczniej produkowanych bezzałogowych latających systemów rozpoznawczych dla ukraińskiej armii. Są one używane np. w Donbasie.

System amunicji krążącej „Tychij Hrim” (pol. Cichy Grom), czyli tzw. dron-kamikadze, po raz pierwszy został zaprezentowany w 2019 roku podczas międzynarodowych targów „Broń i Bezpieczeństwo-2019”. Dron posiada system automatycznego naprowadzania na cel, poprzez kanał telewizyjny lub podczerwony, przy czym potrafi korygować swoją trajektorię lotu i oceniać warunki meteo w rejonie uderzenia.

Upublicznione informacje wskazują, że pojedynczy aparat latający ST-35 posiada masę 10 kg. W powietrzu może spędzić 60 minut. Jego prędkość przelotowa wynosi 120-140 km/godz., promień działania – 30 km, pułap roboczy – 800-1200 metrów. System wynoszony jest w powietrze za pomocą multikoptera. W dotychczasowych próbach używany był moduł ze spadochronem, który pozwala na bezpieczny powrót na ziemię. W opcjach wymieniane jest zastosowanie jednej z trzech wersji głowic bojowych – termobarycznej, odłamkowo-burzącej oraz kumulacyjnej. Deklarowana celność to 95 proc.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Do tej pory Ministerstwo Obrony Ukrainy zakupiło m.in. ograniczoną liczbę systemu amunicji krążącej Warmate, który jest produkowany przez Grupę WB.

Koncepcja przewiduje, że zestaw ma być przewożony w pojazdach, z których każdy będzie posiadał osiem zestawów ST-35.

defence-ua.com / Kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz