Ukraina: Próba kradzieży dzieła Banksy’ego

Słynny brytyjski artysta sztuki ulicznej Banksy pod koniec zeszłego roku namalował siedem graffiti w różnych miejscach Ukrainy dotkniętych przez działania wojenne. Jedno z nich stało się celem przestępców.

Graffiti przedstawiające kobietę w masce gazowej i szlafroku trzymającą gaśnicę skierowaną w stronę otworu okiennego wypalonego budynku powstało w listopadzie w Hostomelu. To podkijowskie miasto był jednym z pierwszych celów rosyjskiej inwazji rozpoczętej 24 lutego zeszłego roku, skutkiem czego doszło  nim do intensywnych walk. Jednak 2 grudnia grafika  została  zdjęta ze ściany. Sprawców udało się jednak ztrzymać.

Ukraińska Prokuratura Generalna poinformowała w oświadczeniu na swojej stronie internetowej, że mężczyzna, który według niej zorganizował operację, jest już formalnym podejrzanym w ramach wszczętego postępowania karnego. „Był świadomy wartości pracy i planował sprzedać graffiti i rozdysponować otrzymane fundusze według własnego uznania” – napisano w oświadczeniu wydanym w poniedziałek. W celu przeprowadzenia kradzieży podejrzany “zwrócił się o pomoc do ludzi, którzy byli nieświadomi jego zamiarów, których zapewniał, że ma wszystkie niezbędne pozwolenia na demontaż muralu” – relacjonuje portal Radia Wolna Europa.

Prokuratura Generalna wyceniła dzieło brytyjskiego artysty na ponad 9 mln hrywien (243,9 tys. dolarów). „Przestępcy próbowali przetransportować to graffiti za pomocą drewnianych desek i polietylenu” – napisano. „Dzięki trosce obywateli policji i innym służbom bezpieczeństwa udało się zatrzymać przestępców”.

Wcześniej ukraińskie media informowały, że w związku z kradzieżą muralu Banksy’ego zatrzymano ośmiu podejrzanych. Mural został odzyskany i obecnie znajduje się w rękach ukraińskiego Ministerstwa Kultury, które zadecyduje o jego losie.

Banksy potwierdził, że namalował mural i sześć innych w miejscach dotkniętych ciężkimi walkami po rosyjskiej inwazji na Ukrainę pod koniec lutego. Jedną z nich, gimnastyczkę balansującą na stercie gruzu, namalowaną na budynku zniszczonym przez rosyjski ostrzał w wyzwolonej miejscowości Borodzianka został odsłonięty 11 listopada.

Banksy, którego tożsamość pozostaje nieznana, od ponad dwóch dekad tworzy sztukę, w większości z przesłaniem politycznym, na całym świecie, w tym w Nowym Jorku, Londynie i na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Czytaj także: Media: Kierownictwo TVP przystało na występ Black Eyed Peas w opaskach LGBT

rferl.org/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply