Jedna z najbardziej znanych galerii sztuki – Tate Britain w Londynie zapowiedziała gruntowną zmianę w przygotowywaniu swoich ekspozycji.

Jak napisał 17 lutego portal sukces.rp.pl od sezonu wiosennego w Tate Britain każda nowa wystawa będzie składać się z większej liczby dzieł artystów-kobiet. Płeć artysty ma stać się jedną z przesłanek konstruowania ekspozycji ponieważ kierownictwo uznało, że do tej pory składały się one głównie z dzieł mężczyzn. Tymczasem

Portal przypomina, że będzie to pierwsza od 10 lat całościowa zmiana ekspozycji w znanej galerii, bowiem prace kobiet „niedoreprezentowane w świecie sztuki, co miało swoje odzwierciedlenie w zawartości wystaw”. Dlatego „Kobiety będą miały reprezentację większą niż kiedykolwiek wcześniej”.

Nowa wystawa powstaje pod osobistym kierownictwem dyrektora placówki Alexa Farquharsona.

Na nowej wystawie znajdzie się około 800 dzieł, wśród nich 70 nowozakupiony przez Tate, powstałych w ciągu ostatnich pięciu wieków. Wśród nich obrazy autorstwa Rachel Jones, Anya Gallaccio, Bridget Riley, Tracey Emin, Kudzanai-Violet Hwami czy Lydia Ourahmane.

Wśród nich znajdzie się zakupiony w 2016 roku olejny portret, który w latach 1650-1655 namalowała Joan Carlile. Jest ona uważana za pierwszą profesjonalną malarkę w historii Anglii.

Nowa “parytetowa”, jak określił ją zostanie otwarta 23 maja bieżącego roku.

Czytaj także: Feministki zdewastowały pomnik Reagana w Warszawie

sukces.rp.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply