Kolejny sondaż wskazuje na mocną pozycję Julii Tymoszenko w kampanii prezydenckiej na Ukrainie. Jej głównym rywalem nadal jest celebryta Wołodymyr Zelenski. Petro Poroszenko, obecny prezydent, zajął dopiero czwarte miejsce.

Według opublikowanych we wtorek wyników sondażu Instytutu Analiz i Prognozowania, gdyby wybory prezydenckie na Ukrainie odbywały się teraz, to wzięłyby w nich udział 43 proc. Ukraińców. 12 proc. respondentów odpowiada, że z pewnością nie będzie głosować.

Przeczytaj: Julia Tymoszenko ogłosiła swój start w wyborach na prezydenta Ukrainy

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Liderką w sondażu jest była premier Julia Tymoszenko, na którą chce głosować 19,3 proc. respondentów deklarujących udział w wyborach. Drugie miejsce zajął showman i komik Wołodymyr Zelenski / Zelenśkij (12,9 proc. – wszystkie wyniki dotyczą osób deklarujących udział w wyborach), a trzecie Jurij Bojko (11,6 proc.) – wcześniej lider Bloku Opozycyjnego, a obecnie „Platformy Opozycyjnej – Za Życiem”, partii uznawanej za prorosyjską. Tuż za nim, na czwartym miejscu jest urzędujący prezydent Petro Poroszenko, który może liczyć na poparcie 11,3 proc. wyborców. Już wcześniej informowaliśmy, że sondaże przedwyborcze dają Tymoszenko największe szanse na objęcie urzędu prezydenckiego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przeczytaj: Tymoszenko i Zelenski na czele sondażu wyborczego. Poroszenko na piątym miejscu

Dalsze miejsca w badaniu zajęli były minister obrony Anatolij Hrycenko z prounijnej partii „Pozycja Obywatelska” (11,1 proc.), lider Partii Radykalnej Ołeh Laszko (9,1 proc.).

Zobacz: Ukraina: Ołeh Laszko domaga się odebrania Julii Tymoszenko ukraińskiego obywatelstwa

Czytaj także: Kaddafi sponsorował kampanię prezydencką Tymoszenko? Sprawę bada NABU

Instytut Analiz i Prognozowania zwraca uwagę, że względnie w styczniu największe wzrost notowań dotyczy mera Lwowa i lidera partii Samopomoc, Andrija Sadowego. Obecnie chce na niego głosować 4,5 proc. Ukraińców deklarujących udział w wyborach.

Poparcie 4,2 proc. uzyskał Ołeksandr Szewczenko, deputowany ukraińskiego parlamentu (niegdyś frakcja Blok Petra Poroszenki), związany z Partią Ukrop, choć deklaruje się jako bezpartyjny. Były lider partii „Za Życiem” (obecnie swojej nowej partii „Nasi”) Jewhenij Murajew, polityk mający opinię wyraźnie prorosyjskiego, uzyskał poparcie 2,9 proc.

Ponad 13 proc. respondentów zadeklarowało, że zagłosuje na innego kandydata. Pozostali nie potrafili odpowiedzieć, odmówili odpowiedzi lub uznali, że nie oddaliby głosu.

Przeczytaj: Układ Putina i Tymoszenko

Czytaj także: Tymoszenko jedzie do Polski – chce wesprzeć Saakaszwiliego

Zobacz: Prokurator Generalny Ukrainy: nie będzie śledztwa ws. umowy gazowej zawartej przez Tymoszenko

Unian / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz