Lider Partii Radykalnej Ołeh Laszko domaga się od prezydenta Ukrainy pozbawienia ukraińskiego obywatelstwa byłej premier Julii Tymoszenko. Oskarżył ją o działalność antypaństwową i nazwał „moskiewską kukułką”.

Laszko wystąpił z tym żądaniem podczas posiedzenia ukraińskiego parlamentu:

– Domagam się, by prezydent Poroszenko pozbawił Tymoszenko ukraińskiego obywatelstwa za jej antypaństwową. Niech Putin da jej rosyjskie obywatelstwa, zasłużyła na nie. Tak jak na tytuł Bohatera Rosji, za zdziałania wywrotowe, które ta moskiewska kukułka prowadzi na Ukrainie.

Wcześniej Laszko domagał sie również odebrania obywatelstwa Ukrainy komikowi Wołodymyrowi Zeleńskiemu, który jego zdaniem niestosowanie żartuje sobie z Ukrainy.

Jak informowaliśmy, we wtorek Jurij Szuchewycz, syn ostatniego dowódcy Ukraińskiej Armii Powstańczej, przy wsparciu Batkiwszczyny Julii Tymoszenko, chciał złożyć wniosek przed Wierchowną Radą Ukrainy o wszczęcie procedury impeachmentu przeciwko prezydentowi Poroszence.

Próbę złożenia wniosku przez członka własnej frakcji fizycznie zatrzymał właśnie Laszko, uniemożliwiając Szuchewyczowi przedłożenie wniosku. Lider Partii Radykalnej nazwał jego działania przygotowanym zamachem pod fałszywą flagą.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bijatyka w ukraińskim parlamencie – Laszko przyjął cios [+VIDEO]

Laszko i rząd Poroszenki nazwali akcje Batkiwszczyny i wtorkowe protesty w Kijowieczęścią uknutego przez Rosję planu mającego na celu destabilizację Ukrainy.

Wniosek o impeachment, który chciał złożyć Szuchewycz jest teraz pokazywany jako część rosyjskiego planu. Jak piszą ukriańskie media, część głosów polityków, jak i sam tekst owego planu sugerują, że plan zwany „Szatun” został sfabrykowany przez sam ukraiński rząd, aby zdyskredytować kijowskie protesty i próby podejmowane przez konkurencyjne frakcje polityczne, mające doprowadzić do nowego Majdanu i usunięcia Poroszenki ze stanowiska.

Z kolei Micheil Saakaszwili, były gubernator obwodu odeskiego twierdzi, że prezydent Ukrainy zamierza pozbawić go obywatelstwa tego kraju. Twierdzi, że byłoby to bezprawne.

– Zarówno prawo międzynarodowe, jak i ukraińskie, zabraniają pozbawienia obywatelstwa Ukrainy osób, które nie posiadają innego– mówi polityk.

Saakaszwili zrezygnował z gruzińskiego obywatelstwa po tym, jak w maju 2015 roku został obywatelem Ukrainy, a zarazem gubernatorem obwodu odeskiego. Ukraińskie prawo generalnie zakazuje posiadania podwójnego obywatelstwa. Na początku listopada złożył dymisję z urzędu, twierdząc, że administracja Poroszenki ochrania układy korupcyjne, które on sam próbował zwalczać. Jak wskazał, o decyzji przesądziły składane przez urzędników państwowych elektroniczne deklaracje majątkowe, w których wykazywali wielkie dochody, a jednocześnie prosili o pomoc materialną.

112.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz